WikiLeaks: Češi stáli proti "ruskému klubu" v NATO - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

WikiLeaks: Češi stáli proti "ruskému klubu" v NATO

Ikona

2. prosince 2010, 14.27 | BRUSEL | Rusko-gruzínská válka před dvěma lety rozdělila NATO na dva tábory - proruský a protiruský. Z další várky depeší americké diplomacie, kterou zveřejnila skupina WikiLeaks, vyplývá, že Češi byli ve druhém z táborů. Z kabelogramů evropských ambasád Spojených států vychází najevo, že nejvíce vyhraněné názory měli Němci a Litevci. První „papouškovali“ argumenty, kterými ruští diplomaté obhajovali invazi do odštěpeneckého území Jižní Osetie. Druzí požadovali, aby aliance s Ruskem přerušila styky.

 

Tématu se týká 120 zveřejněných depeší, které pocházejí z období od 7. do 19. srpna 2008.

Depeše z Bruselu, která je datována 12. srpnem 2008 zmiňuje Česko v táboře aliančních států, které požadují přerušení činnosti Rady NATO-Rusko. Spolu s Českem v něm byly Bulharsko, Británie, Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Polsko. Proti nim stál "ruský klub" vedený Francií a Německem, ke kterému se hlásily Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Řecko a Španělsko.

"Některé státy - zvláště Německo a Francie papouškují ruská slova o gruzínské odpovědnosti za krizi v oblasti," píše se v depeši z americké ambasády v Bruselu.

Jiná depeše ze srpna 2008 zmiňuje českého ministra zahraničí Jana Kohouta, který sdělil, že je ruskou invazí "otřesen".

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs