Primátorem Prahy je Bohuslav Svoboda z ODS - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Primátorem Prahy je Bohuslav Svoboda z ODS

Ikona

30. listopadu 2010, 22.11 | PRAHA | Metropoli povede Bohuslav Svoboda z ODS, pražští zastupitelé mu v úterý dali na ustavujícím jednání zastupitelstva přednost před Zdeňkem Tůmou z TOP 09. Vlády nad Prahou se následující čtyři roky ujme ODS a ČSSD. Z celkového počtu 62 zastupitelů hlasovalo pro Svobodu 33, proti bylo 27 a dva se zdrželi. Mezi ty patřil Zdeněk Tůma (TOP 09) a Lubomír Ledl (KSČM). Hlasování o primátorovi se nezúčastnil 'zarytý odpůrce' velké koalice Jiří Dienstbier mladší (ČSSD).

 

"Jsem zosobněním změny stylu ODS a práce na pražském magistrátu," prohlásil Svoboda. Nový primátor uvedl, že je důležité udělat nejen prověrku na magistrátu, ale zprůhlednit také ekonomický systém.

"Město se nesmí zadlužovat, ale své závazky musí splácet," podotkl Svoboda.

Zvolení Svobody primátorem metropole zvýšilo emoce v prostoru pro veřejnost. Dav demonstrujících vyjádřil nesouhlas pískotem.

Poražený kandidát na primátora Tůma před hlasováním uvedl, že se zasadí o to, aby Praha byla 'fér'. "Praha si službu s pošramocenou pověstí nezaslouží," prohlásil.

Zprůhlednění, přímočarost, otevřenost, potírání korupce a žádné posty pro spřátelené zastupitele považuje Tůma za to nejzásadnější, co se musí na magistrátu změnit.

Veřejné hlasování o volbě primátora vzbudilo bouřlivé reakce. Zastupitelé ale nakonec o novém primátorovi rozhodli pomocí elektronického hlasování.

Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček uvedl, že veřejné hlasování svědčí o tom, že koalice ODS a ČSSD si nevěří a zastupitelé si navzájem nedůvěřují.

"Tady si nevěří vůbec nikdo. Jak dlouho chcete, aby tato nedůvěra mezi vámi vydržela?" prohlásil Hudeček.

Nově zvolený primátor Svoboda však chtěl, aby bylo jasno, kdo mu dal ze zastupitelů svůj hlas.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný upozornil na to, že volba primátora a členů Rady hlavního města Prahy by měla probíhat veřejně, podobně jako je tomu při hlasování o volbě prezidenta.

"Je to proto, že si myslím, že nikdo z nás se nemusí stydět za svůj hlas," uvedl Šťastný.

Bývalý primátor Pavel Bém (ODS) řekl, že chápe rozhodnutí zastupitelů volit veřejně pomocí elektronického hlasování. "Demokracie tady pošlapána nebyla. Přesto jsem jako konzervativec přesvědčen, že volit se mělo tajně. Je to dáno historicky," řekl Bém.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs