Klaus varoval před zpochybňováním základů civilizace - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Klaus varoval před zpochybňováním základů civilizace

Ikona

17. listopadu 2010, 23.47 | PRAHA | Nebezpečím současnosti není komunismus, který je mrtvý, ale postmodernistický útok na základy lidské společnosti, prohlásil prezident Václav Klaus na středečním shromáždění k výročí sametové revoluce v pražské katedrále sv. Víta. Klaus v této souvislosti varoval před "věrozvěsty nových ´ismů´ ". Komunismu je podle Klause mrtvý a neměl by se oživovat. "Ani tím, že jsou lidé, kteří s trochu přehrávanou horlivostí zrovna teď varují před jeho návratem," uvedl Klaus.

 

Zdůraznil, že odpůrci komunismu nebyli jen ti, kteří "přitom byli nejvíce vidět".

Nebezpečí dneška je podle jeho slov v "novém rozmachu postmodernistického útoku na samotné základy civilizace". Podle Klause je to ve zpochybňování tradičních institucí, v relativizaci hodnot, které byly, zejména zde v Evropě přes dvě tisíciletí hlavní životní orientací.

"Tento útok, stejně jako tomu bylo v minulosti, vytváří velmi úrodnou půdu pro věrozvěsty nových ´ismů´, nových, tentokrát globálních a teď už konečně nepochybně dokonalých uspořádání světa. Je to opět cesta do pekel," prohlásil Klaus. V současné době se podle jeho názoru vede boj o samotnou podstatu našich životů.

Komunismu byl totiž podle Klause logickým důsledkem "ničivého, kvazi pokrokářského útoku" na tehdejší společenský řád, na svobodnou společnost, tržní ekonomiku a na lidskou přirozenost.

Arcibiskup pražský Dominik Duka ve svém projevu poděkoval všem, kteří "nepadli v pokušení, že se nedá nic dělat" a postavili se "právu silnějšího".

Slavnostním shromážděním v katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyvrcholily středeční oslavy 17. listopadu a sametové revoluce. Akce se zúčastnilo 160 představitelů politiky, církve, univerzit a diplomatického sboru.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs