Elitní stíhací pilot střeží vrátnici. Co je špatně? - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Elitní stíhací pilot střeží vrátnici. Co je špatně?

Ikona

11. listopadu 2010, 09.55 | ČESKÁ REPUBLIKA | Jsou vycvičení pro boj z blízka, bravurně ovládají zbraně. Ideální průprava pro válečné konflikty. Tisíce elitních vojáků však každoročně armádu opouští a v civilním životě je jim nabytá vojenská zkušenost na nic. O uplatnění profesionálních vojáků v civilním sektoru píší čtvrteční Lidové noviny. Jenomže oni nic jiného než bojovat neumí, a tak v civilu dělají práci, která neodpovídá jejich vzdělání. Někdejší elitní stíhací pilot dnes například pracuje jako vrátný, protože nemůže sehnat jiné místo.

 

A to je na tom ještě dobře. Někteří jiní bývalí vojáci padají doslova na dno. Pár jich páchá trestnou činnost, jiní se třeba dají k extremistům. Jsou totiž schopni vycvičit ostatní, jsou kvalitními bojovníky i plánovači operací," říká odborník na extremismus Miroslav Mareš.

Vedení armády ale teď hledá způsob, jak vojákům odchod z kasáren "polidštit": ještě během služby by se měli připravit na civilní povolání při rekvalifikačních kurzech ve Vyškově a Moravské Třebové. S plánem kurzů nyní finišuje náměstek ministra obrany Michael Hrbata. "Semináře by měly být zaměřeny stejně jako kurzy pořádané úřady práce. Tedy třeba na práci s počítačem nebo na účetnictví," přibližuje Hrbata.

Armáda dosud tento problém příliš neřešila. Vojáci, kteří si svůj handicap uvědomovali, se museli vzdělávat "bokem". To je i případ bývalého pilota vojenského vrtulníku Jiřího Kohouta, který si po odchodu z armády založil vlastní firmu s výpočetní technikou. "Ještě v rámci služby jsem si dělal odbornou praxi s počítači," říká Kohout.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs