V parlamentu panuje nejhorší politická kultura od roku 1989, tvrdí místopředseda ČSSD Urban - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

V parlamentu panuje nejhorší politická kultura od roku 1989, tvrdí místopředseda ČSSD Urban

Ikona

7. listopadu 2010, 15.48 | PRAHA | V dolní komoře parlamentu panuje vinou vládní koalice nejhorší politická kultura od roku 1989, uvedl v nedělním pořadu Partie TV Prima místopředseda ČSSD Milan Urban. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) se ohradil tím, že ČSSD se stáhla do totální izolace. "Snažili jsme se přistupovat k legislativnímu procesu zodpovědně, ale při obstrukcích sociální demokracie nám nezbylo, než se uchýlit k tomuto prostředku," předestřel Bárta argument, proč vládní koalice požádala o stav tzv. legislativní nouze.

 

Jeho podstatou je upuštění od prvního čtení. Poslanecká sněmovna může rovněž rozhodnout o vynechání obecné rozpravy a omezení řečnické doby poslanců. Třetí čtení může následovat bezprostředně po čtení druhém.

Bárta přiznal, že některé zákony mohla vláda připravit o něco dříve. "Ovšem uznávám tezi ministra práce a sociálních věcí Jaromír Drábka, že příprava zákonů vyžaduje určitý čas a vnitřní komunikaci," zdůraznil ministr.
Sociální demokraté v reakci na postup koalice podali stížnost k Ústavnímu soudu. Tento krok kritizoval i prezident Václav Klaus jako "ohrožení demokracie".

"Stav legislativní nouze by se měl využívat pouze v dobách přírodních katastrof nebo války. Ačkoliv jsem se v parlamentu setkal i s názorem, že možnou katastrofou je už samotná současná vláda," ohradil se Urban.

V parlamentu podle něj panuje nejhorší politická kultura od roku 1989. "Sociální demokracie nesmí ani muknout. Byla by minimálně slušnost vyslechnout si také názory opozice. Jenže místo toho se zakážou porady klubů," dodal místopředseda ČSSD. "Chceme diskutovat. Ale prostě nemůžeme vtrhnout do dveří, za kterými stojí parní válec v podobě 118 koaličních hlasů."

Otálení vlády s předložením úsporných opatření považuje za politickou hru. "Možná to nechtěla udělat před volbami, aby nepřišla o přízeň voličů. Neupírám vládě snahu šetřit, politika sociální demokracie je v podstatě stejná. Ale chceme na to jít spravedlivěji, efektivněji a inteligentněji. Nikoliv tupými plošnými škrty," uvedl Urban.

K podání stížnosti k Ústavnímu soudu vedly sociální demokraty podle Urbana tři zásadní důvody. "Jednak je to pochopitelně reakce na vyhlášení stavu legislativní nouze. Druhým důvodem je, že má Senát projednávat důležité zákony ještě ve starém složení, přestože po volbách se situace změnila. A vadí nám i zpětné odebrání části státního příspěvku na stavební spoření," vyjmenoval Urban argumenty ČSSD.

"Sociální demokracie bohužel v činnosti pánů Ratha a Sobotky pokračuje v tom, co tady nastolil Jiří Paroubek. To znamení totální izolace a nastolení obstrukčních mechanismů," postěžoval si Bárta. "Jsem středový politik, a rozhodně nemám radost z toho, když se sociální demokracie izoluje. Pokud však přijme určité očistné kroky, které navrhuje ve svém desateru hejtman Michal Hašek, může se tato strana vrátit na demokratické hřiště. A budu patřit mezi první, kteří z toho bude mít radost," uzavřel ministr dopravy.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs