VOLBY V USA 2010: Republikáni dobyli sněmovnu, demokraté uhájili Senát - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

VOLBY V USA 2010: Republikáni dobyli sněmovnu, demokraté uhájili Senát

Ikona

3. listopadu 2010, 09.24 | WASHINGTON | Ve volbách do amerického Kongresu zaznamenali zisky opoziční republikáni, informuje CNN. Vzali vládním demokratům většinu ve Sněmovně reprezentantů, v Senátu demokraté většinu uhájili, avšak výrazně se ztenčila. Volby skončily ve středu v pět hodin ráno SEČ. Američané ve volbách rozhodli o složení Kongresu na washingtonském Kapitolu - o všech 435 poslancích Sněmovny reprezentantů volených na dva roky a 37 senátorech stočlenného Senátu, kteří zůstávají ve funkci šest let.

 

Dosud měli demokraté ve sněmovně 255 křesel a republikáni 178. Dvě křesla byla neobsazená. V Senátu měli demokraté převahu 59 ku 41.

Údaje, které vycházejí z průběžného sčítání hlasů a z průzkumů mezi voliči ukazují, že ve sněmovně získají republikáni výraznou převahu. V Senátu budou mít demokraté těsnou většinu jednoho až tří hlasů.

Zatím sečtené hlasy dávají republikánům ve sněmovně 234 míst, demokratům 180. V Senátu přisuzují demokratům 51 křesel, republikánům 47.

Kromě voleb do obou komor Kongresu Američané během volebního úterka vybírali zástupce do státních parlamentů, guvernéry, starosty, šerify a další veřejné představitele. Hlasovali také v několika referendech – nejsledovanější z nich bylo referendum, ve kterém kalifornští voliči zamítli legalizaci marihuany.

Demokraté zaznamenali ztráty také ve volbách guvernérů. Republikáni jim zatím vzali deset guvernérských míst, zatímco demokraté dosud republikány připravili o jediné guvernérské křeslo. Je to však křeslo nejmocnějšího guvernéra - šéfa nejlidnatějšího (pětatřicetimilionového) státu Kalifornie. Získal ho demokrat Jerry Brown, který v guvernérském paláci v Sacramentu vystřídá Arnolda Schwarzeneggera, ve filmu robota Terminátora a v politice republikána.

Webový portál deníku USA Today píše, že Amerika volila v bouři negativních emocí, což nahrávalo republikánům. Voliči většinou přišli hlasovat, protože mají obavy o budoucnost a protože jsou rozčarovaní a zmatení z politiky vlády. A především - mají vztek na prezidenta Baracka Obamu.

"Jsem vzteklá. Jistě, jsem vzteklá. Věřila jsem Obamovi, věřila jsem jeho změnám. Mysleli jsme, má kouzelnou hůlku. On s ní ale rozpoutal peklo," cituje deník Leonu Leachovou, finanční konzultantku, která byla mezi prvními voliči v Chicagu ve státě Illinois.

"Je to o ekonomice," řekl volič Bharat Bharaddosi, technik žijící na předměstí Detroitu ve státě Michigan. "Jsem v základu demokrat, ale letos jsem volil republikány. Poprvé," dodal Bharaddosi.

David Trang hlasoval ve stejné volební místnosti. Tento webový grafik byl jedním z mála tamních voličů, který se zastával Obamy. "Volil jsem demokraty, jsem s Obamou spokojen. Mám ho rád. Plní, co slíbil," vypověděl Trang.

Obama už telefonoval vůdci republikánů ve sněmovně Johnu Boehnerovi, aby mu blahopřál k vítězství a aby mu nabídl spolupráci.

Boehner krátce před tím vyzval v projevu prezidenta, aby změnil kurz, kterým vede Ameriku. "Pane Obamo, američtí voliči vám vzkázali, abyste změnil kurz," prohlásil Boehner k davu republikánů, kteří se shromáždili před národním výborem republikánů ve Washingtonu.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs