ODS a ČSSD si vyměnily role, říká politolog Just - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ODS a ČSSD si vyměnily role, říká politolog Just

Ikona

23. října 2010, 18.42 | PRAHA | Vítězství ČSSD, totální prohra Věcí veřejných a TOP 09, ztráta občanských demokratů. Těmito slovy okomentoval v sobotu výsledky letošních senátních voleb politolog Petr Just. "Občanští demokraté a ČSSD si prohodily pozice z roku 2004. Nemělo by to být nečekané," řekl Just. V roce 2004, kdy vládli sociální demokraté, a v senátních volbách s přehledem zvítězila ODS. Získala tehdy 18 z 27 mandátů, naopak zcela propadli sociální demokraté, kteří nezískali ani jedno křeslo.

 

"Pro demokracii to v žádném případě hrozba není a politické strany by měly být na takové alternace připravené," uvedl politolog.

Rozhodně nesouhlasí s tvrzením, že výsledek KDU-ČSL z letošních komunálních a senátních voleb je známka jejich odražení se od pomyslného politického dna. "Lidovci byli v komunální politice velmi silní a jejich letošní výsledek je ztráta, kterou ovšem nikdo nevidí," řekl Just. Zisk v Senátu chápe jako "zastavení pádu KDU-ČSL".

Totálním propadákem skončily volby pro Věci veřejné i TOP 09. "Obě strany sice argumentují tím, že jsou nové, ale je to prohra nad očekáváními a ambicemi," uvedl. Týká se to podle něj především TOP 09, do jejíchž řad vstoupilo mnoho vlivných osobností, které byly v politice etablované. "To platí i v případě senátních kandidátů. Do jisté míry i tato strana obhajovala několik mandátů," dodal Just.

Vítězem senátních voleb se letos stala ČSSD, v jejích barvách zvítězilo 12 senátorů. Sociální demokracie tak získala většinu v horní komoře parlamentu. ODS vybojovala osm mandátů, TOP 09 dva, KDU-ČSL dva, Severočeši.cz také dva a Nestraníci jedno senátorské křeslo.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs