Na jihu Moravy jednají česká a slovenská vláda - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Na jihu Moravy jednají česká a slovenská vláda

zdroj: zpravy.pravda.sk

UHERSKÉ HRADIŠTĚ | Vynikající spolupráci v rámci Evropské unie vyzdvihl slovenský předseda vlády Robert Fico na pondělním společném zasedání české a slovenské vlády v Uherském Hradišti. V tomto formátu zasedají vlády poprvé, projednat by měly vzájemnou spolupráci a podepsat společné prohlášení.

 

"Celá Evropa dodnes oceňuje, jak se naše společná republika dokázala rozdělit ve dva suverénní státy, a to se vzájemným respektem a úctou," zavzpomínal slovenský předseda vlády na rozdělení Československa před dvěma desítkami let.

Vyzdvihl korektnost vzájemných vztahů obou zemí a schopnost porozumět tomu druhému. "Ani jeden z nás se v uplynulých letech nepokusil svého partnera podvést," zdůraznil Fico. Jako vynikající zhodnotil spolupráci Česka a Slovenska v Evropské unii a v uskupení Visegrádská čtyřka.

Slovenská a česká vláda rokovaly zejména o společné spolupráci v otázkách jaderné energetiky nebo vojenské spolupráce. "V oblasti armády bychom chtěli posílit vztahy obou armád v zahraničních misích NATO a ve vojenském letovém provozu či vytvořit československé bojové jednotky," řekl Fico. Oba předsedové vlád se také vyjádřili kladně k většímu propojení průmyslu, a to zejména v oblasti dodávek plynu a ropy.

"Naše země by měly také kooperovat v oblasti sportu. Hovořili jsme o projektu společného pořádání mistrovství světa v hokeji, které Česká republika bude hostit v roce 2015," prohlásil Nečas. Slovenský premiér ho doplnil o myšlenku vytvoření společné fotbalové ligy. "Určitě bych se přišel podívat na zápas Slovan Bratislava kontra Sparta nebo Slavie," řekl Fico.

Na začátku zasedání nabídnul premiér Petr Nečas (ODS) všem přítomným slivovici. "Omlouvám se za zdržení, při kterém jsme venku trochu vymrzli. Myslím, že bychom se měli zahřát malým frťanem," řekl premiér. Čeští ministři se napili čiré tekutiny první, aby symbolicky ukázali, že se nikdo nemusí bát nekvalitního alkoholu.

Kvůli příjezdu české a slovenské vlády do Uherského Hradiště je ve městě uzavřený vjezd na centrální Masarykovo náměstí. Uzavírka pro veřejnost potrvá až do konce jednání, tedy do přibližně 14 hodin. V průběhu jednání předsedů vlád se probere problematika bezpečnosti, energetiky a dopravy. Výsledky jednání premiérů a jednotlivých ministrů se oznámí na společné tiskové konferenci. V Trenčíně se odpoledne uskuteční společný pracovní oběd obou vlád a následná tisková konference.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs