VOLBY 2012: Sociální demokracie získala většinu v Senátu, levici chybí k ústavní většině jeden hlas - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

VOLBY 2012: Sociální demokracie získala většinu v Senátu, levici chybí k ústavní většině jeden hlas

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | ČSSD se po sečtení výsledků 2. kola doplňovacích voleb do Senátu bude moci v příštích letech opírat o většinu 46 senátorů z celkového počtu 81, kteří v horní komoře zasedají. Stačí jim tak případně sehnat podporu pouze tří senátorů jiných stran či nezávislých k dosáhnutí ústavní většiny.

 

ČSSD je nejsilnější stranou v Senátu, kde bude zasedat 46 jejich zástupců. V letošních senátorských volbách obhajovali pět z 38 křesel. Do druhého kola se přitom probojovalo 23 jejich kandidátů, z nichž uspělo 13. K získání většiny v Senátu (41 křesel) jim přitom stačilo obhájit osm mandátů.

Se šestačtyřiceti mandáty tak sociálním demokratům chybí jen tři hlasy k případné ústavní většině.

Do druhého kola také postoupilo 12 kandidátů KSČM. Ti přitom ve volbách obhajovali pouze jedno ze svých dvou senátorských křesel. Dobrou výchozí pozici se jim však nepodařilo využít, když nakonec uspěl jediný jejich kandidát. V příštích letech tak bude komunistická strana opět disponovat hlasy dvou senátorů. Vzhledem k výsledku ČSSD tak levice nedosáhne o jeden hlas na ústavní většinu.

Kandidáti ČSSD a KSČM se spolu střetli v 10 obvodech. Devětkrát zvítězili zástupci sociální demokracie a pouze jednou komunista.

ODS, která obhajovala 14 mandátů, měla své kandidáty v deseti obvodech. Uspěli čtyři jejich zástupci, v Senátu tak budou mít občanští demokraté 15 křesel.

Kandidáti největších parlamentních stran ČSSD a ODS se utkali v šesti obvodech. Sociální demokraté vyhráli ve čtyřech obvodech, občanští demokraté ve dvou.

Ve dvou obvodech voliči rozhodovali i mezi kandidátem ODS a KSČM. V obou případech zvítězili občanští demokraté.

Jejich koaliční partner TOP 09 a Starostové, který obhajoval tři mandáty, měl své kandidáty jen ve dvou obvodech, avšak oba v druhém kole uspěli, když porazili své soupeře právě z ODS. Jeden z úspěšných kandidátů Starostů však kandidoval v koalici s jinou politickou stranou (HOPB). V Senátu tak budou mít celkově čtyři své zástupce.

V Senátu tak v příštích letech usedne 46 senátorů ČSSD, 15 za ODS, pět za KDU-ČSL a čtyři za TOP 09 a Starostové. Dále do senátorských lavic usednou dva zástupci komunistů a Severočechů a dva nezávislí kandidáti. Po jednom zástupci bude mít SPOZ, hnutí Ostravak a Strana zelených. Uspěl také jeden kandidát koalice KDU + NV a jeden za koalici Strany zelených, KDU a Pirátů.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs