Šéf ČSSD Sobotka věří v uhájení oranžových krajů a připouští koalice s komunisty - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Šéf ČSSD Sobotka věří v uhájení oranžových krajů a připouští koalice s komunisty

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka je optimistický a věří, že se ČSSD podaří uhájit kraje v oranžových barvách, řekl to v sobotu po svém příchodu na volební štáb strany v Lidovém domě. Šéf sociálních demokratů zároveň znovu nepřímo připustil společnou krajskou vládu s komunisty.

 

"Chtěl bych především poděkovat všem občanům, kteří přišli ke krajským a senátním volbám. Velmi si toho vážím. Bez účasti voličů ve volbách žádná demokracie nemůže fungovat a žádná demokracie není ve skutečnosti legitimní," uvedl Sobotka.

Ten zároveň nechtěl hodnotit volební účast s tím, že si chce počkat na konečná čísla. O tom, zda se ČSSD podaří potvrdit vítězství ve všech 13 krajích, ale podle něj rozhodne právě volební účast.

"Platí, že sociální demokracie je připravena spolupracovat s těmi politickými stranami, které mají podobný program a společně s námi se budou snažit zabránit privatizaci veřejného sektoru na úrovni krajů. To znamená zabránit privatizaci nemocnic a sociálních služeb," dodal šéf ČSSD.

Sobotka se domnívá, že vyjednávání o jednotlivých krajských koalicích začnou v okamžiku, kdy bude jasný počet mandátů pro jednotlivé strany: "My počítáme s tím, že ta první jednání začnou již dnes večer, popřípadě během neděle."

Do krajských zastupitelstev se volí ve všech krajích s výjimkou Prahy a sociální demokraté obhajují všech 13 hejtmanských postů, které získali v roce 2008. ČSSD tehdy zvítězila se ziskem přes 35 procent hlasů, volební účast dosáhla na krajské volby rekordních 40,3 procenta.

V senátních volbách jde sociálním demokratům o znovuzískání většiny v horní komoře parlamentu. Tu ztratili odchodem tří členů ze senátorského klubu ČSSD. K obnovení nadpoloviční většiny 41 křesel v Senátu potřebuje strana uspět v osmi obvodech, v pěti mandát obhajuje. Celkem se v letošním roce volí 27 senátorů.

Tejc: Nízká volební účast mě mrzí, uvidíme, komu uškodí

Stínového ministra vnitra ČSSD a šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce mrzí nízká volební účast, zároveň podle něj zatím nelze zcela odhadnout, jakým stranám uškodila. "Mě samozřejmě mrzí, že volební účast je relativně nízká. Na straně druhé i politici nesou odpovědnost za to, jaká důvěra lidí v politiku a politiky je. Byť si myslím, že není možné házet všechny do jednoho pytle a ukáže se, kteří politici ztratili důvěru a voliči kterých stran zůstali doma," uvedl Tejc.

Podle něj neplatí automaticky, že v případě nízké volební účasti to poškozuje vždy jednu a tutéž politickou stranu: "Nálady ve veřejnosti se mění a může se ukázat, že to, že nepřišli voliči, znamená ztrátu pro pravici, stejně jako to může znamenat opak. Já doufám, že sociální demokraté přesvědčili všechny občany, že má smysl se vyjádřit k tomu, co se v naší zemi děje."

Tejc Mediafaxu zároveň odpověděl na otázku, zda je pro ČSSD lepší vládnout v krajích s komunisty, nebo s občanskými demokraty a TOP 09. "Nebyli bychom věrohodní, kdybychom teď po volbách, kdy jsme brojili proti ODS a TOP 09, záhy začali vytvářet koalice s těmito pravicovými stranami. Já doufám, že ten výsledek bude takový, že sociální demokraté budou schopni poslat ODS i TOP 09 ve všech krajích do opozice," prohlásil s tím, že je přesvědčen, že voliči sociální demokracie toto řešení jednoznačně upřednostní.

Na otázku, zda sociální demokraté věří v obhajobu vítězství ve všech 13 krajích, Tejc odpověděl, že obhajovat 100 procent je vždy složité. "Já doufám, jsem optimistou a jsem přesvědčen, že budeme schopni obhájit vítězství sociální demokracie ve všech krajích. To, jak dopadne sestavování koalic, aby byly smysluplné, to je v tuto chvíli ve hvězdách. Vyhrát volby, jak jsme se přesvědčili v minulosti, ještě neznamená, že budete tím, kdo určuje dění v dalších letech," uzavřel.

Výsledky voleb bude ve štábu ČSSD sledovat s 60 novináři i kompletní vedení strany

Netradičně, přímo v prostorách Lidového domu je v tomto roce pro krajské a senátní volby volební štáb sociálních demokratů. Na výsledky voleb bude v sobotu odpoledne čekat společně se zhruba 60 novináři i kompletní vedení ČSSD a někteří straničtí kandidáti.

"Výsledky bude sledovat kompletní vedení strany, tedy politické grémium. K večeru, konkrétně mezi 19. až 20. hodinou dorazí i senátní kandidáti a kandidáti na hejtmany," řekl Mediafaxu po zahájení volebního štábu tiskový mluvčí ČSSD Martin Ayrer.

Štáb sociálních demokratů není v restauraci Hybernia, ale přímo v prostorách Lidového domu. Novináři tak mohou sedět ve dvou místnostech, v jedné se budou po celou sobotu konat tiskové konference, politici ČSSD výsledky voleb očekávají odděleně ve Steinerově sále. "Dole v restauraci již bohužel byla zamluvená jiná akce," vysvětlil Ayrer. S tím souvisí i skromnější pohoštění, k jídlu jsou připravené řízky s chlebem, k dispozici je voda a káva.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs