Ministerstvo představilo plán na změnu psychiatrické péče v Česku - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministerstvo představilo plán na změnu psychiatrické péče v Česku

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Ministerstvo zdravotnictví chce změnit stávající velké a již nevyhovující psychiatrické léčebny v lépe zajištěná lokální centra, která budou blíže pacientům, spouští proto práce na reformě systému psychiatrické péče. Novinářům to ve čtvrtek oznámil první náměstek ministra Marek Ženíšek.

 

 

Pro reformu ministerstvo počítá s financemi z evropských fondů v celkové výši šesti miliard korun. "Považujeme za nutnost rozvíjet moderní trendy a metody v psychiatrické péči, abychom dosáhli evropských standardů 21. století," řekl Ženíšek.

Doplnil, že v současnosti na ministerstvu zvažují tři návrhy způsobu transformace, s nimiž ministerstvo pracuje. "Jde o snížení počtu lůžek v léčebnách, kdy se zvýší kvalita péče, zredukují se některá oddělení nebo budovy v léčebnách a mohly by se zredukovat i počty samotných léčeben. Za každým takovým krokem bude podpora rozvoje komunitní péče a posílení akutní péče," uvedl Ženíšek.

Na ministerstvu se nyní ustavuje pracovní skupina, která jednotlivé návrhy probere. Jejími členy jsou i odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí nebo zástupci psychiatrů. V roce 2013 pak ministerstvo chce představit kompletní model transformace a v roce 2014 změnu spustit.

V Česku je nyní zhruba 20 psychiatrických léčeben, které mají více než devět tisíc lůžek. Dalších 1 400 lůžek je na nemocničních odděleních. Takový počet ale je již nyní nedostatečný. Jak upozornil psychiatr a předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch, v populaci stále stoupá počet lidí stižených psychickými chorobami.

"Může za to orientace doby na výkon a velkou pracovní zátěž. To jsou stresové faktory, které někteří jedinci zvládají velmi dobře, ale mnozí naopak ne. Podobné je to i s umělým prodloužením denní doby za pomoci umělých světel, kdy pak má člověk málo toho denního a pracuje v noci, nebo i epidemií obezity. Obézní lidé se kvůli svému vzhledu trápí, což může mít svůj vliv a obezita může i za nedostatek látek, které podporují funkce mozku," uvedl Raboch.

Každý rok podle něj v psychiatrické péči skončí zhruba 600 tisíc lidí.

Vědomo nárůstu si je i samo ministerstvo, a i proto chce v systému změny. Navíc, do péče o psychicky nemocné jdou jen čtyři procenta ze zdravotního pojištění, což je velmi málo.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs