Vláda rozdala úkoly ministerstvům, mají pomoci minimalizovat černý trh s alkoholem - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Vláda rozdala úkoly ministerstvům, mají pomoci minimalizovat černý trh s alkoholem

zdroj: regiony.impuls.cz

PRAHA | Kabinet Petra Nečase (ODS) rozhodl o zřízení speciální pracovní skupiny, která se bude zabývat bojem s černým trhem s alkoholem a rozdal rezortům i jednotlivé úkoly. Premiér to uvedl po středečním jednání vlády.

 

Nečasův kabinet rozhodl zřídit pracovní skupinu, která bude mít za úkol rozpracovat návrhy na omezení černého trhu s alkoholem.Zasednou v ní náměstci ministrů zemědělství, financí, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, vnitra a spravedlnosti a přizváni budou také zástupci Unie vývozců a dovozců lihovin, Potravinářské komory ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR.

Ministerstvo financí (MF) dostalo za úkol navrhnout možnosti opatření na zvýšení kontroly nakládání s metylalkoholem a ke zmenšení maximálního možného objemu spotřebitelského balení lihu. Dále bude MF řešit zavedení nového vzoru kontrolní pásky určené ke značení lihu s lepšími ochrannými prvky.

Rezort průmyslu a obchodu dostal od vlády za úkol navrhnout postup zavedení koncesí na prodej alkoholu. Ministerstvo zemědělství má zase hledat způsob sjednocení kontrolních institucí v oblasti státního dohledu.

"Důležité bude také v zákonech ukotvit požadovaný rodný list k lihovinám, který jsme zavedli. Ministerstvo spravedlnosti také provede jistou revizi trestního zákoníku v oblasti definice trestních činů souvisejících s nelegální výrobou a distribucí lihovin," dodal premiér Nečas.

Zahálet nebude ani ministerstvo vnitra. To dostalo za úkol vytvořit specializovanou kriminalistickou skupinu zabývající se trestnou činností páchanou v souvislosti s černým trhem s lihovinami. Mimořádnou kontrolní akci proti nelegálním výrobcům, distributorům a prodejcům také chystá celní správa.

Důležitá je podle Nečase také prevence. "Informační kampaň dostalo na starost ministerstvo zdravotnictví," uvedl s tím, že rezort má za úkol dopracovat a předložit vládě nového zákona o návykových látkách. Zaměřit se také vláda chce na prevenci pití alkoholu u mládeže a dětí.

Rozpracované návrhy musí jednotlivé rezorty předložit do 17. října.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) také po středečním jednání vlády řekl, že metanolová kauza je už za svým vrcholem. Lidé by ale měli být velmi opatrní, a to zejména ve vztahu k alkoholu, který mají doma. Připomněl také, že na stránkách ministerstva jsou zveřejněny nejrizikovější druhy a značky lihovin, u kterých se nebezpečné látky v minulých týdnech objevily. Rozhodně nedoporučuje konzumovat lihoviny s datem výroby "v blízkém období vypuknutí metanolové aféry".

 

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs