Poslanci schválili novelu trestního zákoníku, podmíněné propouštění z věznic se urychlí - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Poslanci schválili novelu trestního zákoníku, podmíněné propouštění z věznic se urychlí

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Poslanecká sněmovna ve čtvrtek přehlasovala Senát a schválila novelu trestního zákoníku, která zrychlí proces podmíněného propuštění a vyřeší problém přeplněných věznic. Zákon byl přijat 102 hlasy ze 176. Do sněmovny úpravu zákona vrátil Senát, který ji označil za "paskvil".

 

Miroslav Antl (nez.), který v horní komoře novelu dlouze kritizoval, ji navrhl za ústavně-právní výbor zamítnout a k tomuto návrhu se pak senátoři většinově přiklonili.

Autoři novely předpokládají, že tímto způsobem se zlepší situace v přeplněných věznicích a ušetří se prostředky státního rozpočtu. "Současný stav přeplněnosti věznic právě pachateli, kteří se dopustili drobných trestních činů, je dlouhodobě neúnosný," uvedl již dříve za předkladatele poslanec ODS Pavel Staněk.

Norma předpokládá, že návrhy na podmíněné propuštění by dávali ředitelé věznic. Právě oni mají podle předkladatelů nejvíce informací o odsouzeném a mohou nejlépe posoudit míru resocializace dotyčného. Ředitel by měl v případě doporučení pro propuštění zohlednit také to, zda odsouzený včas nastoupil do výkonu trestu nebo nahradil či jinak odčinil škodu, kterou způsobil.

Novela počítá také s tím, že by se omezila některá kritéria, k nimž se při posuzování návrhu na podmíněné propuštění přihlíží. Současně by se zkrátila nynější roční lhůta, po jejímž uplynutí může odsouzený opakovat dříve zamítnutou žádost o podmíněné propuštění. Koaliční poslanci chtějí, aby byla lhůta pouze šestiměsíční. Pod změnou zákona jsou podepsaní poslanci Pavel Staněk (ODS), Stanislav Polčák (TOP 09-STAN) a Jana Suchá (VV).

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pomozte...

Autor: Alca Žena

Založeno: 03.11.2012, 09:10
Odpovědí: 0

Dobry den,chci se zeptat zda budou 1.1.2013. propoustet odsouzenych ktere jsou ve vykonu za mareni uredniho rozhodnuti a jizdu bez ridicskeho opraveni? a bude vubec nejaka ta amnestie? Dekuji A.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Dobry den,chci se zeptat zda budou 1.1.2013. propoustet odsouzenych ktere jsou ve vykonu za mareni uredniho rozhodnuti a jizdu bez ridicskeho opraveni? a bude vubec nejaka ta amnestie? Dekuji A.


Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs