Poslanci se musí vypořádat s prezidentským vetem zákona o hospodaření s energiemi - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Poslanci se musí vypořádat s prezidentským vetem zákona o hospodaření s energiemi

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Zákon o hospodaření s energiemi, který má snížit energetickou náročnosti budov, bude předmětem hlasování Poslanecké sněmovny na její zářijové schůzi. Poslancům zákon vrátil prezident.

 

Předloha počítá například s instalací obnovitelných zdrojů energií na střechy při stavbě nových budov či zavedením průkazu energetické náročnosti domů, který by měl jasně ukázat, kolik energie budova potřebuje.Zákon také zavádí energetické posudky a kontroly kotlů a rozvodů tepelné energie, které by stejně jako i kontrolu klimatizačních systémů dělali specialisté. Nad nimi by stál nezávislý orgán - Státní energetická inspekce. Ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí, která normu připravila, chtějí, aby zákon vedl k větší konkurenci výrobců a dovozců stavebních výrobků. Ti se podle nich budou snažit nabídnout co nejlepší energeticky nenáročné komponenty.

Podle Václava Klause patří zákon k nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis kdy byl jako prezident republiky požádán.

"Samotnou směrnici považuji za výsledek dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly. Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi," uvedl Klaus ve svém odůvodnění.

Prezident tvrdí, že také zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících "obnovitelné" zdroje energie a také státem požadované audity. Na své si tak podle něj přijdou pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat.

Klausovo veto pobouřilo ekologické organizace. "Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona. Srazil by domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil naši závislost na fosilních palivech – na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska," reagoval na prezidentovo rozhodnutí Miroslav Pech z Hnutí DUHA.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs