VOLBY 2012: ROZHOVOR – Šéf ČSSD Sobotka: Nečas a Kalousek se před volbami bojí přijít mezi lidi - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

VOLBY 2012: ROZHOVOR – Šéf ČSSD Sobotka: Nečas a Kalousek se před volbami bojí přijít mezi lidi

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Sociální demokraté před říjnovými krajskými a senátními volbami tento týden zahájili kontaktní kampaň. Že by se na některém z náměstí jen těsně míjeli se zástupci vládní ODS nebo TOP 09, předseda strany Bohuslav Sobotka, jak uvedl v rozhovoru, strach nemá.

 

Red.: Sociální demokraté chtějí před říjnovými krajskými a senátními volbami navštívit 150 měst a obcí. Kolika mítinků se zúčastníte vy osobně?

B. S.: Já doufám, že jich bude víc než sto. Trochu nám komplikuje situaci schůze Poslanecké sněmovny, která zřejmě zabere dva zářijové týdny a tam já se budu snažit být a hlasovat. Ale zbylé dny - ještě teď na konci srpna, v září a v říjnu chci strávit mezi lidmi. Každý den někam pojedeme. To turné je hodně intenzivní, je nabité. Počítáme, že v rámci turné "Řekněte dost Nečasově vládě" každý den uděláme minimálně tři setkání s občany.

Red.: Na start kampaně jste vyrazili vlakem. Vysvětlovali jste to tím, že ČSSD je stranou ekologickou. Už máte rozmyšleno, jak se dopravíte na tu další více než stovku setkání?

B. S.: Počítáme s tím, že budeme mít dva mikrobusy, které budou polepené pro účely tohoto turné. Mezi jednotlivými městy se budeme přepravovat jimi. Na turné bude vždy někdo z vedení sociální demokracie, bude tam náš kandidát na hejtmana, kandidát do Senátu a velmi často také kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier (ČSSD).

Red.: Vašimi prioritami pro krajské volby jsou bezpečnost a zdravotnictví. Proč jste zvolili právě tuto dvojici?

B. S.: Bezpečnost a zdravotnictví jsou témata, která budeme vizualizovat. Budou na plakátech, na billboardech. Nechceme, aby těchto témat bylo příliš mnoho. Současně se ale domníváme, že otázka zajištění zdravotní péče a zajištění bezpečnosti je něco, co občany dnes nejvíce zajímá a současně je to politikou vlády nejvíce ohroženo.

Je to místo, kde dochází k největším střetům mezi vládou a kraji v současné době. Na jedné straně máme pravicovou vládu, která výrazně škrtá, snižuje počty policistů, hasičů a snaží se ušetřit ve zdravotnictví. A na druhé straně tu jsou oranžové kraje, které se setkávají s tím, že se ruší policejní stanice, hasičské služebny a je snaha zrušit i některé nemocnice.

Red.: Máte nějak zkoordinováno, abyste se ve městech na náměstích třeba jen o hodinu nemíjeli s jinými stranami a nejitřili tak atmosféru mezi občany?

B. S.: Já myslím, že to se klidně může stát a že to vůbec není na škodu. Ale tak, jak sleduji naše hlavní konkurenty, mám pocit, že oni se mezi lidi bojí. Nevšiml jsem si toho, že by Petr Nečas (ODS) nebo Miroslav Kalousek (TOP 09) chystali nějaké turné, že by se chystali na náměstí a na návsi. Mám pocit, že se budeme potkávat spíše s představiteli opozičních stran než se stranami vládními.

Red.: Když jsme u opozičních stran, váš bývalý předseda a nynější šéf národních socialistů Jiří Paroubek minulý týden slavil šedesátiny. Popřál jste mu?

B. S.: Oslav narozenin Jiřího Paroubka jsem se nezúčastnil. Pokud vím, tak on to koncipoval pro své nejbližší přátele a podporovatele. Poslal jsem mu ale gratulaci. Myslím, že to patří k dobrým zvykům, jestliže předseda konkurenční politické strany slaví takto významné životní jubileum, aby mu člověk popřál hodně zdraví a štěstí do příštích let.

Red.: V krajských volbách chcete všude vyhrát a sestavovat koalice. V Senátu je vaším cílem udržet si nadpoloviční většinu, na to získat všech 27 křesel v těchto volbách nepotřebujete. Když ve druhém kole nebude kandidát sociální demokracie, co doporučíte vašim voličům?

B. S.: Kandidujeme v 27 obvodech. Jsem rád, že v jednom z nich, v pražském obvodu, jsme se dohodli na společném kandidátovi se Stranou zelených a s lidovci. V případě, že by některý z našich kandidátů nepostoupil do druhého kola, jsme jako sociální demokraté připraveni vyzvat k podpoře opozičních kandidátů. To znamená, že požádáme naše voliče, pokud náhodou nebudou mít možnost podpořit kandidáta sociální demokracie, aby podporovali kandidáty opozičních stran. Rozhodně ne dominanty ODS nebo TOP 09.

Red.: Páté hlasování o nedůvěře Nečasovy vlády podle vás může přijít po krajských volbách. Kdy ho máme čekat, schováte si ho až na jaro?

B. S.: V příštích týdnech nás reálně může potkat několik událostí, které vládu oslabí. První věc, která se bude rozhodovat, je hlasování o návrhu na zvýšení DPH a církevní restituce. V případě, že by některých z těchto návrhů neprošel, nepochybně to vládní koalici oslabí. A může to vést k pádu vlády.

Pokud se to nepovede při této příležitosti, chceme, aby se lidé vyjádřili v senátních a krajských volbách. Pokud bude vláda výrazně poražena, ODS a TOP 09 prohrají a oslabí v Senátu, pak to povede nepochybně k oslabení celé vládní koalice. Nepředpokládám, že bychom hlasování o nedůvěře vládě předsouvali před krajské a senátní volby. V případě, že vláda bude oslabena, nevylučuji, že pátý pokus bude na jaře příštího roku.

Red.: Tedy až na jaře, ne například už v listopadu?

B. S.: Bude záležet na tom, co se všechno stane. Zejména teď při hlasování o církevních restitucích a o návrhu vlády na zvyšování DPH. A bude záležet na výsledku krajských a senátních voleb.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs