Hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková jednala v Bruselu - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková jednala v Bruselu

zdroj: archiv Metropolu

BRUSEL | Obnovení evropských dotací pro Českou republiku a Středočeský kraj byla klíčovým tématem dvoudenní návštěvy v Bruselu, z níž se dnes vrátila se sídla Evropské unie hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková.

 

Hejtmanka se sešla s velvyslankyní České republiky při EU Milenou Vicenovou a jednala s ní o co nejrychlejším obnovení čerpání evropských prostředků pro regionální operační programy (ROP) Životní prostředí, Doprava, ROP Severozápad, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Podnikání pro inovace a Přeshraniční spolupráce ČR-PL. Zuzana Moravčíková samozřejmě akcentovala obnovení programu ROP Střední Čechy. Jak bylo zdůrazněno, Česká republika musí pro obnovení čerpání evropských peněz zorganizovat a zveřejnit příslušný audit. Současně je nutné u některých operačních programů realizovat nápravná opatření s cílem odvrátit ztráty z celkově předpokládané částky evropských prostředků alokovaných pro strukturální fondy pro Českou republiku. Evropská komise českým úřadům zašle specifické dopisy týkající se těchto programů. 
ROP Střední Čechy je při čerpání evropských prostředků s certifikací projektů ve výši 32 % velmi úspěšný a splnil letošní směrné číslo čerpání již k 31.12. 2011. Vedení ROP Střední Čechy předpokládá obnovení toku evropských peněz i samostatně pro tento regionální program již letos na podzim poté, co bude v koordinaci s Ministerstvem financí ČR 
a Evropskou komisí proveden audit vzorku vybraných operací. 
Hejtmanka se během druhého dne své návštěvy rovněž sešla s velvyslancem České republiky při Belgickém království Ivo Šrámkem. Hovořili např. o možnostech vzájemné spolupráce při navazování 
a rozvíjení styků s regionálními orgány a organizacemi v Belgii. 
Při pobytu v Bruselu hejtmanka Z. Moravčíková zkontrolovala činnost Zastoupení Středočeského kraje při EU v Bruselu. Jak konstatovala, „je nutné zvýšit efektivnost aktivit bruselské kanceláře kraje v zájmu co nejhmatatelnější přínosů pro občany, podniky a instituce Středočeského kraje.“ Hejtmanka současně dojednala s ředitelem zastoupení Markem Semerádem, že ve své funkci skončí dohodou k 31.10. 2012. Zuzana Moravčíková panu Semerádu poděkovala za odvedenou práci. 
 
V reakci na kontroverzní tvrzení opoziční ODS týkající se údajně přemrštěné měsíční odměny odcházejícího ředitele M. Semeráda ve výši 90 tisíc korun na mandátní smlouvu, hejtmanka Středočeského kraje konstatovala, že předchozí zástupce v Bruselu platilo předchozí krajské vedení občanskodemokratické strany více. Například předchozí ředitel bruselského zastoupení Petr Hnízdo v součtu měsíčního platu (Kč) a náhrady životních nákladů (Euro) dostával dle tehdejšího směnného kursu měsíčně v přepočtu 150 tisíc korun.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs