SANEP: ČSSD by vyhrála volby, ale ztrácí voličskou podporu, ODS si polepšila - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

SANEP: ČSSD by vyhrála volby, ale ztrácí voličskou podporu, ODS si polepšila

zdroj: archiv Metropolu

ČESKÁ REPUBLIKA | Pokud by se v srpnu konaly volby do sněmovny, vyhrála by nyní opoziční ČSSD. Proti předešlému průzkumu si ale pohoršila o 0,8 procenta hlasů, ODS si naopak ve srovnání s červencovým průzkumem přilepšila o jeden procentní bod, ukázal v pátek průzkum společnosti SANEP.

 

"Podle výsledků srpnového průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP se na vedoucí pozici ČSSD s 22,3 procenta hlasů, dotahují komunisté s aktuálním ziskem 20,1 procenta hlasů rozhodnutých voličů," uvádí se v průzkumu, jehož výsledky médiím v pátek poskytla společnost SANEP.

Společnost upozorňuje, že posilování KSČM na levé straně politického spektra ale vede k větší aktivizaci voličů napravo – v srpnovém průzkumu to prokázal nárůst voličské podpory ODS, která proti minulému šetření posílila o jeden procentní bod (nyní s 15,8 procenty hlasů).

Napravo naopak ztrácí další vládní strana TOP 09, které by dalo hlas o 0,8 procenta voličů méně než v červenci (nyní 7,1 procenta) a ocitla se tak za KDU-ČSL (7,9 procenta). Poslední stranou, která by v hypotetických srpnových sněmovních volbách překročila pětiprocentní hranici a získala tak poslanecká křesla by byla SPO-Zemanovci se ziskem 5,8 procenta hlasů.

Daleko za hranicí zisku křesla v dolní komoře naopak zůstávají Věci veřejné, které by volilo 1,8 procenta lidí.

"Naopak růst voličských preferencí, které se pohybují těsně pod čtyřprocentní hranicí (3,9 procenta) nadále zaznamenává bývalý premiér Jiří Paroubek, který stojí v čele NS-LEV 21. Do volebního klání mohou zasáhnout i další politické strany a hnutí, jako například Suverenita - Blok Jany Bobošíkové (3,8 procenta) či Strana zelených (3,3 procenta)," upozorňuje SANEP.

Pokud by se tyto výsledky přepočítaly na zisk mandátů, znamenalo by to pro ČSSD zisk 56 křesel v dolní komoře parlamentu. Velkou část jednacího sálu by obsadili také kandidáti KSČM, kteří by získali 51 mandátů. S odstupem za nimi by se umístila ODS se 40 křesly a s 20 křesly také KDU-ČSL.

Volební zisk TOP 09 by odpovídal 18 místům ve sněmovně, SPOZ by zasedli 15 křesel.

V politické praxi by to potom znamenalo možnost sestavení levicové koalice, případně "velké“ koalice více stran. Více než sto hlasů by v dolní komoře poskládala ČSSD s KSČM (107 hlasů), pro pohodlnou většinu by si k sobě mohla přizvat i SPOZ. Pojistila by si tak podporu 122 poslanců.

Méně reálná varianta by potom byla koalice ČSSD, ODS a SPOZ, která by "operovala“ se 111 hlasy.

Šance na sestavení většinové pravicové nebo středopravé vlády by výsledky naopak neumožnily.

Průzkum provedla společnost SANEP ve dnech 2. až 8. srpna 2012 na vybrané skupině 5.934 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs