Prezident vetoval zákon o hospodaření energií - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Prezident vetoval zákon o hospodaření energií

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Václav Klaus ve čtvrtek využil svého práva vetovat zákon o hospodaření energií, patří podle něj k nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis kdy byl jako prezident republiky požádán. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Hradu Radim Ochvat.

 

Samotný zákon je ve skutečnosti implementací evropské směrnice o snížení energetické náročnosti budov.

"Samotnou směrnici považuji za výsledek dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly. Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi," uvedl Klaus ve svém odůvodnění.

Podle Klause také zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících "obnovitelné" zdroje energie a také státem požadované audity. Na své si tak podle něj přijdou pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat.

A český zákon jde podle prezidenta ještě dál, než vyžaduje EU. "Nepřihlíží dostatečně k místním například klimatickým podmínkám či způsobu užívání budov. K vrácení zákona mne i z těchto důvodů ve svých dopisech vyzvali nejen jednotliví občané a jejich skupiny, ale i senátorské kluby ČSSD, ODS a KDU-ČSL," dodal v odůvodnění Klaus.

Podle normy by stavby měly mít průkaz energetické náročnosti, který by byl stejně jako štítek na spotřebičích jednotným označením energetické zátěže. Autoři normy předpokládají, že toto opatření vytvoří nepřímý tlak na snížení energetické zátěže u nově stavěných budov.

Měla také zavést energetické posudky a kontroly kotlů a rozvodů tepelné energie, které by stejně jako i kontrolu klimatizačních systémů dělali specialisté. Nad nimi by pak stál nezávislý orgán - Státní energetická inspekce. Ministerstva chtějí, aby zákon vedl k větší konkurenci výrobců a dovozců stavebních výrobků, kteří se budou snažit nabídnout co nejlepší energeticky nenáročné komponenty.

Klausovo veto pobouřilo ekologické organizace. "Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona. Srazil by domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil naši závislost na fosilních palivech – na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska," reagoval na prezidentovo rozhodnutí Miroslav Pech z Hnutí DUHA.

Pech také uvedl, že zateplováním domů a důsledným uplatňováním moderních energetických standardů pro nové budovy by Česká republika ušetřila skoro dvakrát více energie, než kolik by získala, pokud by politici souhlasili s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs