Sociální demokraté kritizují ministry Nečasovy vlády za letouny CASA, gripeny i fondy EU - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Sociální demokraté kritizují ministry Nečasovy vlády za letouny CASA, gripeny i fondy EU

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Ministerstvo obrany by se mělo urychleně připojit jako poškozená strana k trestnímu stíhání v kauze letounů CASA, myslí si stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Ten ve čtvrtek kritizoval i postup vlády v souvislosti s dalším pronájmem gripenů, socialistům vadí také potíže vlády při čerpání z EU.

 

"Kauza letounů CASA neskončila, jak by se mohlo zdát. Pokládám za důležité, že policie je přesvědčena, že vznikla škoda až 658 milionů korun. Je zcela zásadní, aby v této věci konaly i orgány státu, které mohly být poškozeny, tedy zejména ministerstvo obrany. Pokud totiž bude ministerstvo váhat, mohlo by se také stát, že dojde k promlčení," prohlásil Hamáček na čtvrteční tiskové konferenci sociálních demokratů.

Vyzval zároveň ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), aby se jeho rezort co nejdříve připojil k trestnímu stíhání jako strana poškozená.

Hamáček okomentoval i postoj české vlády, která v případě, že se nedohodne se Švédskem na podmínkách dalšího pokračování pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen, sáhne prostřednictvím ministerstva obrany k otevřenému výběrovému řízení.

"Chápu tu vyjednávací taktiku, ale pokud se pro ni vláda rozhodla, tak jí už trochu ujel vlak. Pokud by opravdu chtěla vypsat otevřené výběrové řízení, tak upozorňuji na to, že se velmi krátí čas," vysvětlil Hamáček. Pokud by řízení vyhrála jiná než švédská strana s gripeny, nebyl by podle stínového ministra obrany ČSSD dostatek času na přeškolení letců a nové stroje by tak nemusely stihnout být včas plně bojeschopné.

Sociální demokraté se však ve čtvrtek pustili i do ministra školství Petra Fialy (nez.), vadí jim problémy s čerpáním z fondů Evropské unie.

"Vláda již sama sebe usvědčuje ve svých materiálech. Přiznává se k tomu, že u šesti operačních programů nevyčerpá prostředky, které jdou do desítek milionů korun. Dva z nich se zaměřují na vzdělávání. Minulý týden jsem požádal ministra Fialu, aby se k tomu vyjádřil, a on prohlásil, že je smířen s tím, že se všechny prostředky nevyčerpají," uvedl stínový ministr školství sociálních demokratů Marcel Chládek.

Ten proto doporučil vládě, aby rozhodla o převedení prostředků z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost do regionálních operačních programů, které podle něj nebudou mít s čerpáním problémy. "Ministři školství a pro místní rozvoj by o tom měli urychleně jednat s Evropskou komisí," uzavřel Chládek.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs