Ministr Drábek přesvědčoval šéfa odborů Zavadila, že v roce 1989 stávkoval taky - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministr Drábek přesvědčoval šéfa odborů Zavadila, že v roce 1989 stávkoval taky

zdroj: mediafax.cz

PRAHA | Odkaz generální stávky z listopadu 1989 se stal ve čtvrtek důvodem rozepře ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a odborářského šéfa Jaroslava Zavadila. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) se zdráhal uvěřit, že nynější ministr tehdy stávkoval taky.

 

Rozbuškou pro výměnu názorů mezi předsedou odborové centrály a ministrem Nečasova kabinetu byl přepracovaný věcný záměr zákona o stávce, který teď prochází připomínkovým řízením a se kterým odbory nesouhlasí.

"Když to velmi nadnesu, tak v této zemi by mohly stávkovat jenom odbory, a ne nikdo jiný. To je první věc," prohlásil Zavadil. "Druhá věc, která vyplývá z našich analýz, je, že by se stávka v roce 89 stala takovýmto ustanovením nelegitimní," dodal.

"Já mám za to, že podle úpravy, jak je teď navrhována, tak by generální stávka, která proběhla v listopadu 89, byla nejenom legitimní, to by byla v každém případě, ale byla i legální," bránil se kritice Drábek. "Nicméně nejsem natolik vzdělaný v právní oblasti, abych toto mohl tvrdit stoprocentně. To skutečně nikoli," ošíval se ministr.

"Já také nejsem v právní oblasti kovaný. Ale dám vám jednoduchý argument. Stávku v roce 89 spustily stávkové výbory, nikoli odbory. A jestli se v tomto návrhu mluví i o tom, že stávku můžou spustit jedině odbory, tak si z toho vydedukujte sami, že by to bylo nelegitimní," horoval Zavadil. Připomněl, že stávkové výbory tehdy nebyly odborovou institucí. "Já jsem členem stávkového výboru, já jsem ho zakládal a vím dobře, jak to tehdy probíhalo," uvedl šéf ČMKOS.

Drábek ale oponoval slovy: "Já jsem se té stávky taky zúčastnil, pane předsedo. A porovnávat dnešní odborovou organizovanost s tím, jak bylo organizováno Revoluční odborové hnutí, a porovnávat ty dvě situace, není úplně korektní."

Předseda ČMKOS při těch slovech polohlasně prohlásil: "Jasně, všichni tam tehdy byli." Tvářil se přitom tak, že si nynějšího ministra v podobě účastníka generální listopadové stávky ani představit neumí.

"Ve svobodné společnosti odbory, samostatné a svéprávné, skutečně zastupují zaměstnance naprosto nezpochybnitelně," chtěl říct dále Drábek. Místo toho se ale přeřekl a pracující lid zaměnil se zaměstnavateli. Dočkal se okamžité korekce nejen od Zavadila, ale také od prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka.

Ministr práce se přesto nenechal vykolejit od své argumentace a pokračoval. Otázka, kdo může vyhlašovat stávku, podle něj je legitimní. Připomněl, že jsou to pouze odborové organizace, které můžou kolektivně vyjednávat například o platech. "Řešila se v diskusi a určitě se bude v diskusích řešit ještě dál," uzavřel.

"Pak ovšem popíráme to ústavní právo, že právo na stávku má každý," vložil se mu do řeči Zavadil. Drábek ho ale odmítl s tím, že takové právo rozhodně nepopírá. Mluvčí vlády Michal Schuster pak tiskovou konferenci raději spěšně ukončil.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs