Kandidaturu Přemysla Sobotky na prezidenta podpoří všichni senátoři a poslanci ODS - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Kandidaturu Přemysla Sobotky na prezidenta podpoří všichni senátoři a poslanci ODS

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Všech 24 senátorů a 51 poslanců ODS, tedy kompletní parlamentní kluby strany, podpoří prezidentskou kandidaturu 1. místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky, uvedl v úterý předseda občanských demokratů a premiér Petr Nečas. Podle něj jsou petice některých kandidátů pouhým východiskem z nouze.

 

"S potěšením mohu říci, že Přemysl Sobotka má podporu všech poslanců a senátorů ODS, podpoří ho tedy 24 senátorů a 51 poslanců," uvedl na úterní tiskové konferenci Nečas a dodal, že občanští demokraté jsou jedinou stranou, která zapojila do výběru kandidáta svoji členskou základnu, namísto toho, aby byl nominovaný pouze úzkou skupinou vedení strany.

Sobotka je podle předsedy vlády a ODS jasný a čitelný politik, jehož konzistentní názory všichni znají: "V politice neuhýbá a nebojí se mít na sobě stranické tričko a jít s ním do voleb. Postavili jsme kvalitního kandidáta. Jsem přesvědčen, že v prezidentských volbách uspěje."

Nečas zároveň odmítl, že by Sobotka mohl mít problém získat potřebných 50 tisíc podpisů pod petici. K primárkám a stranickému výběru se podle něj ODS rozhodla v duchu své více než dvacetileté tradice.

"Sbírání podpisů je východisko z nouze pro ty, kteří nemají příslušný parlamentní mechanismus. Náš způsob je i méně právně zpochybnitelný. Pro politickou stranu, která má 26 tisíc členů, by nebyl žádný problém 50 tisíc podpisů sehnat. Byli bychom schopni to zorganizovat během tří týdnů," prohlásil Nečas.

Jak v úterý ujistili předsedové obou parlamentních klubů ODS, všechny podpisy by strana měla sehnat během pár dní – ve sněmovně se mají pod listinu na podporu Sobotky podepsat dva či tři poslanci, senátorů chybí zhruba polovina, ale své podpisy by měli připojit již ve středu.

"Chtěl bych poděkovat oběma klubům i vedení ODS za to, že vyslovují takto velkou podporu mé kandidatuře, kterou jsem získal v primárkách. Já to beru jako běh na dlouhou trať a je potřeba, aby na ní byly milníky. To dnešní oznámení je jedním z prvních milníků," reagoval na podporu ve straně sám 1. místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

Ten chce intenzivní část kampaně rozjet společně s volbami do krajů a jedné třetiny Senátu, již teď se však podle svých slov věnuje například setkáním s voliči.

Sobotka v úterý také prohlásil, že financování jeho kampaně bude transparentní: "Hlavní tíhu ponese ODS, ale samozřejmě že budeme všichni v čele se mnou shánět sponzorské peníze na kampaň. Nebudu ale z transparence dělat žádné velké volební téma, je to samozřejmost. Žádné sponzory v této chvíli nemám."

"Myslím si, že je dobré, že své názory říkám tak, jak si je myslím. Jsem člověk, který nebude podléhat volebním průzkumům. Nebudu se nikdy distancovat od ODS. Půjdu do voleb jako člověk, který má opravdu rád Českou republiku. Základem je slušnost. A slušnost, ta se vždycky vyplácí," řekl na závěr Sobotka k tomu, s čím chce do kampaně jít.

Odmítl zároveň, že by měl skončit v Senátu. Ve své senátní kariéře chce pokračovat nadále, teprve po svém zvolení do čela státu by práci v horní komoře parlamentu opustil.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs