ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Sociální demokraté příští týden vyvolají další hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase (ODS). V pátek to potvrdil zdroj obeznámený s jednáním poslaneckého klubu ČSSD. "My pokládáme chování ministra financí Kalouska za zcela nepřijatelné a neslučitelné s funkcí člena vlády.

 

Je to člověk, který by neměl setrvávat v české vládě už ani minutu," uvedl Sobotka po pátečním jednání poslaneckého klubu ČSSD.

ČSSD podle něj vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) opakovaně k tomu, aby ve věci chování ministra financí urychleně jednal.

"Vzhledem k tomu, že předseda vlády nereagoval na výzvy opozičních stran, aby navrhl prezidentu republiky odvolání ministra financí (Miroslava) Kalouska (TOP 09), dnes se usnesl poslanecký klub na tom, že bude iniciovat hlasování o vyjádření nedůvěry celé vládě Petra Nečase," prohlásil Sobotka s tím, že ČSSD nemá jinou další možnost, jak vyvíjet tlak na odchod Kalouska z kabinetu.

Žádost chce ČSSD do rukou předsedkyně sněmovny předat ještě v pátek. Na samotné hlasování by mohlo dojít už na začátku příštího týdne, v úvahu by připadalo úterý nebo středa.

Nedůvěru vládě chce vyslovit strana Věci veřejné i komunisté. "Myslím si, že hlasovat pro vyslovení důvěry může naprostý ignorant názorů občanů ČR. Divím se panu premiérovi, jak se chová. Měl by sám rezignovat, odejít s celou vládou a umožnit občanům, aby si zvolili nové zástupce," řekl Mediafaxu šéf KSČM Vojtěch Filip.

"Opozice samozřejmě může dělat cokoli v rámci jednacího řádu. Toto patří do jednacího řádu," reagoval na záměr ČSSD ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Sobotka v pátek zdůraznil, že hlasování o nedůvěře vládě nevyvolávají sociální demokraté kvůli současnému rozložení sil ve sněmovně. Tam se po přetvoření vládní koalice ukazuje, že většina hlasů, se kterou koalice vládne, je poměrně křehká. Pravým důvodem je údajně to, že chování Kalouska ohrožuje principy fungování demokratického státu.

"Hlasování vyvoláváme proto, že s dalším fungováním vlády nechceme mít nic společného," řekl Sobotka. Jeho místopředseda Michal Hašek potom doplnil, že se ČSSD nechystá vyjednávat s dalšími politickými kluby, na svou stranu se prý nebude pokoušet získat ani hlasy nezařazených poslanců.

"Necháme na úvaze každého jednotlivého poslance, jak bude hlasovat, je to odpovědnost každého jednotlivce," uvedl.

Na druhou stranu ale sociální demokraté spoléhají na to, že na hlasování dorazí většina jejích poslanců. "Předpokládám, že pokud to bude jen trošku možné, dorazí všichni poslanci, kteří zrovna nejsou hospitalizováni a u kterých by přítomnost ve sněmovně znamenala zhoršení zdravotního stavu," dodal šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc v době letních dovolených.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs