Ministři podpořili návrh na omezení imunity ústavních činitelů po dobu výkonu mandátu - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministři podpořili návrh na omezení imunity ústavních činitelů po dobu výkonu mandátu

PRAHA | Návrh poslanců na omezení imunity podpořil ve středu kabinet premiéra Petra Nečase (ODS), sdělil informovaný zdroj. Předloha počítá s tím, že v případě, kdy parlament zákonodárce orgánům činným v trestním řízení nevydá, mohl by být trestně stíhaný po skončení mandátu.

 

Stejné pravidlo by se mělo podle novely zákona vztahovat i na soudce Ústavního soudu nebo na senátory.

Ministerstva se změnou ústavy souhlasí, navrhují ale, aby parlament prodloužil dobu mezi schválením a platností novely. V návrhu poslanci chtějí, aby změna začala fungovat od jejího vyhlášení.

Ministerstvo spravedlnosti dodává, že by se měl zákon dopracovat, aby se věnoval i postupu při znovunabytí mandátu nebo při dalším jmenování do funkce u ústavních soudců.

Vláda nejspíše také navrhne, aby se změna vztahovala až na následující volební období, jinak by podle návrhu usnesení mohlo docházet k pochybnostem kvůli retroaktivitě novely.

Pod návrhem novely zákona je podepsaná i poslankyně Vlasta Parkanová (TOP 09), kterou ve středu vydala sněmovna k trestnímu stíhání kvůli předraženým letounům CASA.

Podobný návrh nedávno poslanci již odsouhlasili, neprošel ale horní parlamentní komorou, kde ho zastavili senátoři za ODS. Na tom, že zákonodárci mají zatím doživotní imunitu, se při posledním hlasování podepsali i sociálně demokratičtí zákonodárci, 18 z nich se do sálu nedostavilo.

Senátoři se tuto situaci snaží napravit, na červencové schůzi by měli projednat dvě novely, které se omezením imunity zabývají.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs