Ve sněmovně opět propukla hádka, tentokrát kvůli nepřítomnosti ministra Kalouska - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ve sněmovně opět propukla hádka, tentokrát kvůli nepřítomnosti ministra Kalouska

PRAHA | Důvodem čtvrteční sněmovní hádky mezi koalicí a opozicí byla nepřítomnost ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) při projednávání státního závěrečného účtu za loňský rok. Opozice žádala sněmovnu o přerušení schůze do té doby, než se ministr dostaví, koaličním poslancům se žádost nelíbila.

 

Žádost o přerušení schůze přednesl ve sněmovně šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že není standardní, aby při projednávání státního závěrečného účtu nebyl přítomný ministr financí. Na jeho vystoupení však reagoval předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který osočil Sobotku, že ani on se schůze sněmovny v ranních hodinách neúčastnil.

"Žádám pana poslance Stanjuru, aby se omluvil. Jako samozvaný hlídač prezenční listiny tady nemá co informovat o tom, který poslanec se účastní nebo neúčastní jednání sněmovny," rozzlobil se Sobotka. "Já jsem tady byl v devět hodin stejně jako pan poslanec Stanjura," dodal s tím, že v sále chyběl pouze chvílemi.

"Já nejsem žádný hlídač docházky, vy jste tady začal hovořit o docházce po té, co jste přišel po dlouhé nepřítomnosti. Viděl jsem, že jste tady dlouho nebyl, přišel jste vteřinu před tím, než se začal projednávat tento bod," reagoval na to Stanjura.

Svého předsedu však podpořil i místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. "Trvám na tom, abychom nejednali bez pana ministra o tak závažné věci," prohlásil a zopakoval žádost přerušit schůzi sněmovny do doby, než se Kalousek dostaví.

Zjitřenou atmosféru se nakonec rozhodl uklidnit předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. "V rámci duševní hygieny si dovoluji požádat o přestávku 30 minut na jednání poslaneckého klubu TOP 09," konstatoval. Jeho přání předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslava Němcová (ODS) posléze vyhověla.

Ministr Kalousek se do sněmovny dostavil ihned poté, co pauza na jednání klubu TOP 09 skončila. Sněmovně se za svou absenci omluvil. "Tu kritiku přijímám, je oprávněná. Ještě jednou žádám Poslaneckou sněmovnu o prominutí, přišel jsem v tu nejbližší minutu, které jsem byl fyzicky schopen," řekl.

Sněmovně posléze přednesl svůj návrh na závěrečný účet České republiky za loňský rok. "Vláda nepoleví ve svém úsilí snižování podílu mandatorních výdajů na celkových výdajích státního rozpočtu," řekl Kalousek.

Po něm přistoupil k řečnickému pultu viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala. Sněmovně připomněl, že celkový schodek státního rozpočtu za loňský rok činí 142,8 miliardy korun. Zdůraznil, že by vláda měla nastavit přesná účetní pravidla. "Celkové výsledky byly poznamenány mírným růstem, v některých fázích roku stagnací," uvedl. Upozornil, že výdaje na důchody rostou. Stát by proto měl jejich financování zabezpečit novým systémem.

"Dalším varováním je rostoucí dynamika státního dluhu. Budoucím rizikem jsou garance na odstraňování ekologických škod vzniklé před privatizací,“ dodal Kala. "Závěrem NKÚ konstatuje, že i přes některé nedostatky má předložený materiál dobrou vypovídací schopnost a NKÚ proti němu nemá vážnější výhrady," řekl na adresu Kalouskova návrhu.

Sobotka se však domnívá, že za to, že vláda nebyla schopná dodržet rozpočtovou disciplínu, by si měla snížit své platy. I přesto však sněmovna vyjádřila s Kalouskovým návrhem souhlas.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs