Pospíšil rezignuje, pokud vláda neschválí zákon o státních zastupitelstvích - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Pospíšil rezignuje, pokud vláda neschválí zákon o státních zastupitelstvích

PRAHA | Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) na své místo v Nečasově vládě rezignuje, pokud kabinet neschválí novelu či zcela nový zákon o státních zastupitelstvích, který by omezil vliv politiků nad těmito institucemi. Pospíšil to řekl v neděli v České televizi.

 

"Byl bych rád, aby do letních prázdnin vláda rozhodla. Jsme následně schopni předložit do měsíce zákon v paragrafovaném znění," řekl Pospíšil. Pokud se do konce roku nepodaří celou věc posunout, bude to brát jako své selhání a vyvodí z toho odpovědnost.

"Problém je v politické rovině, kde vnímám, že řadě vládních politiků vadí, že by se mělo něco měnit," komentoval stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier.

Návrh ministerstva spravedlnosti, který čeká na projednání ve vládě, by měl zvýšit nezávislost státních zastupitelství na politicích. Podle představené normy by již nejvyššího státního zástupce nejmenovala vláda na návrh ministra spravedlnosti, ale prezident republiky na návrh ministra spravedlnosti se souhlasem vlády.

Odvolat nejvyššího státního zástupce by podle návrhu bylo možné pouze na základě rozhodnutí kárného senátu v kárném řízení. Tedy nikoliv rozhodnutím vlády, jako tomu bylo doposud. Kárné řízení bude moci iniciovat prezident republiky, veřejný ochránce práv nebo ministr spravedlnosti.

Funkce nejvyššího státního zástupce by byla časově omezena. Právě nad délkou funkce se však podle Pospíšila vedou intenzivní debaty. Podobně se také probírá, zda by mělo být zrušeno Vrchní státní zastupitelství.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs