Ratha ve funkci hejtmana do voleb i přes odpor opozice nahradí Zuzana Moravčíková - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ratha ve funkci hejtmana do voleb i přes odpor opozice nahradí Zuzana Moravčíková

PRAHA | Středočeský kraj povede do podzimních voleb dosavadní náměstkyně a pověřená hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD). Zastupitelé o tom v pondělí rozhodli ve veřejném hlasování. Hejtmanka Moravčíková ve svém projevu před volbou uvedla, že je slušným člověkem a chce ve středních Čechách zejména obnovit důvěru v politiku.

 

"Věřím, že ve funkci hejtmana obstojím, vždy jsem jednala podle svého svědomí. Mým cílem je skutečná spolupráce a otevřenost, a to i ve vztahu k opozici," uvedla Moravčíková.

Dodala, že kraj pod jejím vedením dále bude hradit zdravotnické poplatky i žákovské jízdné, modernizovat nemocnice i sociální zařízení.

Moravčíkovou do funkce zvolilo 36 lidí, 23 bylo proti. Zastupitelé za Starosty a nezávislé ještě před hlasováním avizovali, že se na něm nebudou podílet. Výsledky hlasování pak ukázaly, že jejich čtyři zástupci ze sálu opravdu odešli, na sjetině chyběly ale i hlasy dvou členů ODS, kteří na jednání nebyli. Celkem se tak na hlasování podílelo 59 lidí.

Statutárním zástupcem Moravčíkové zastupitelé poté zvolili Miloše Peteru a zastupitelstvo pak také rozhodlo i o tom, že Moravčíková nahradí Ratha i ve funkci člena Výboru regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy. Ze stejné instituce pak odstoupil i člen za ODS Radek Větrovec. Výboru tak chybí jeden člen.

Zároveň bylo potřeba převést původní agendu Moravčíkové na jiného radního. Její oblast majetku nově bude spravovat radní pro legislativu Karel Molnár (ČSSD).

Opoziční ODS i Starostové a nezávislí sociálním demokratům při zastupitelstvu vyčetla, že u nich neviděla žádnou sebereflexi. "Kdybych na dnešním jednání zavřel oči, i toho Davida Ratha od řečnického pultíku uslyším. Poté, co se ukázalo, že KSČM bude ČSSD podporovat i nadále, sociálním demokratům opět narostla křídla arogance," řekl zastupitel Raduan Nwelati (ODS).

Jeho stranický kolega Ivo Rubík nové hejtmance vzkázal, že mu dosud byla sympatická, ale pondělí mu ukázalo, že je s Davidem Rathem srostlá pupeční šňůrou. "Ta arogance, se kterou jste zamítali i technické návrhy opozice na zprávy o stavu kraje, i vaše vystupování to potvrzuje," podotkl Rubík.

Nový statutární zástupce hejtmanky Miloš Petera k tomu podotkl, že ČSSD hodlá být vůči opozici vstřícná, pokud jde o otázky správy kraje. "Tady od nás opozice informace vždy dostávala. Jestliže se ale střetáváme v politických debatách, to je věc jiná," řekl Petera.

Dále se pak Petera vrátil i k tomu, že situací ve Středočeském kraji se opět bude zabývat i vedení středočeské sociální demokracie, které by mělo reagovat na požadavky celostátních špiček ČSSD. Ty chtěly, aby se současný krajský výkonný výbor strany ve středních Čechách vzdal svých funkcí a došlo k novým volbám. "Tady je situace ještě otevřená, jednat by se mělo do 14 dnů. Zároveň s tím budeme řešit i možné rekonstrukce kandidátek pro volby," uvedl.

Zároveň ale připomněl, že do voleb již zbývá jen málo času.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs