Senátoři za ODS chtějí omezit imunitu jen na proslovy v parlamentu - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Senátoři za ODS chtějí omezit imunitu jen na proslovy v parlamentu

PRAHA | Imunita poslanců i senátorů by se měla vztahovat pouze na jejich projevy a hlasování v parlamentu, myslí si senátoři za ODS. Novelu ústavy, která s takovou změnou počítá, projedná nejprve Senát, poté by se mohla dostat na stůl poslancům, řekl ve čtvrtek senátor Jaroslav Kubera.

 

"Skupina senátorů za ODS využila svého ústavního práva a předložila návrh novely ústavy, který se týká zúžení ústavní imunity členů parlamentu a soudců," řekl šéf senátorského klubu občanských demokratů Richard Svoboda s tím, že se jedná o konkurenční návrh, než je ten, s nímž přišla senátorka Soňa Paukrtová a Miroslav Antl.

"Zákon je doslova kopií, toho, co schválil Senát před šesti lety a jedná se o podstatně širší zúžení imunity, než je navrhováno," dodal Svoboda.

Podle Kubery je návrh Paukrtové - oživující v téměř totožném znění normu, kterou horní komora na jaře smetla se stolu - právně problematický a diskutovanou otázku imunity řeší jen částečně.

"My nechceme ten problém léčit, ale jednou pro vždy vyléčit. Zcela jednoduše řečeno, podle našeho návrhu je poslanec senátor a soudce krytý imunitou jen na projevy a hlasování na půdě příslušné instituce," vysvětlil Kubera.

Poukázal na to, že konkurenční návrh počítá s omezením imunity na dobu trvání mandátu. To by podle něj mohlo vést k odkládání vyšetřování trestných činů i o několik let a šance, že by se události vyřešily, by tak rapidně klesala.

"I když si to vezmeme na případu doktora Ratha, kterého by sněmovna nevydala, pak to znamená, že je imunitou krytý ještě další dva roky, a pokud by uspěl v dalších volbách, tak i šest let. Šest let by měla policie v trezoru krabici s penězi, jeho komplicové by byli dávno odsouzeni, možná by už i měli odpykaný trest," upozornil Kubera na zásadní problém, který s konkurenční normou má.

Senátoři ODS ale chtějí, aby obě senátní novely odešly z horní komory do sněmovny, kde by si poslanci vybírali celkem ze tří možných úprav. Kromě zmiňovaného návrhu Paukertové a dalšího od ODS, by totiž sněmovna měla jednat také o svém vlastním návrhu, ten řeší zánik mandátu v případě spáchání trestného činu a pravomocného odsouzení poslance.

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) se ve čtvrtek naopak jasně postavil na stranu vzkříšeného sněmovního návrhu.

"Návrh, který budeme dnes projednávat, a který přeložila skupina poslanců napříč politickými stranami, je tentýž, co jsme před nedávnem projednávali a dvěma hlasy neprošel," řekl novinářům.

Dodal, že v Poslanecké sněmovně byla nad touto úpravou shoda a zákon by napodruhé mohl projít.

"Je zjevné, že imunita nemá být privilegiem jednotlivých poslanců nebo senátorů, ale ochranou instituce. A proto by měla trvat po dobu mandátu," myslí si Dienstbier. Je přesvědčený, že jakmile mandát skončí, odpadá důvod ochrany parlamentu jako instituce a mělo by se s bývalými členy obou komor nakládat jako s kýmkoli jiným.

"Co se týká ostatních návrhů, obávám se, že to může mít jediný výsledek a to, že neprojde vůbec nic. Proto jsme se snažili držet toho již projednaného návrhu," uzavřel. Se záměrem ODS, aby si poslanci vybrali ze tří variant, nesouhlasí, a konkurenční návrh proto nepodpoří.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs