Strana Věci veřejné si odhlasovala přímou volbu nového vedení - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Strana Věci veřejné si odhlasovala přímou volbu nového vedení

PRAHA | Strana Věci veřejné v sobotu rozhodla o tom, že její členové a příznivci budou v přímé volbě hlasovat o novém vedení, které má 23. června potvrdit volební konference. Rozhodli o tom delegáti na konferenci v Hradci Králové, sdělil její účastník Tomáš Jarolím (VV).

 

"Delegáti hlasovali poměrem 89 pro přímou volbu a jeden proti," uvedl Jarolím.

"Volební procedura podle stanov probíhá tak, že předsednictvo VV dalo k dispozici svoje funkce, aby umožnilo nastartování volebního procesu," sdělil předseda strany Radek John a dodal: "Náš mandát zůstává do zvolení nového nebo staronového předsednictva a jeho potvrzení následnou volební konferencí v závěru června."

"Po nominaci kandidátů kluby, která bude probíhat v následujících dvou týdnech, vybere grémium strany šest kandidátů s nejsilnější podporou od registrovaných příznivců strany. Potom proběhne prezentace kandidátů a následné primárky, jejichž výsledek by měla potvrdit řádná volební konference 23. června," prohlásil místopředseda strany Jiří Kohout.

John Kohouta doplnil, že číslovka šest je maximální. Pokud nebude dostatek kvalitních kandidátů, může se rozhodovat například jenom mezi čtyřmi adepty.

Současný šéf VV několikrát prohlásil, že pokud se do volby přihlásí dostatečně silná osobnost, která bude mít potenciál rozštěpenou stranu opět sjednotit, o post předsedy se ucházet již nebude.

Konference dala podle předsedy strany možnost zhodnotit uplynulé období. "Jsem přesvědčen, že kvůli nedávným bezprecedentním událostem zůstali skutečně ti, kteří nelpí na funkcích, kteří berou své závazky vážně a zůstávají věrni programu VV i v dobách deštivých. Nechci říkat v čase Nečase," prohlásil John v narážce na premiéra.

Konference potvrdila to, že Věci veřejné přecházejí do konstruktivní opozice. "Znamená to podpora kvalitní legislativy, aniž bychom byli vázáni koaliční smlouvou, ať už je z pera vlády, nebo opozice," uvedla místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová. "Nám se velmi ulevilo, protože už nejsme svázáni chapadly ODS a TOP 09, ale můžeme hlasovat podle selského rozumu," poznamenal John.

"Já považuji za klíčové dořešení problematiky zrušení anonymních akcií, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na státní a polostátní podniky a majetková přiznání. Dále nám jde o zpřísnění zdanění hazardu," prohlásila Klasnová s tím, že vidí potenciál v nepřehledné podpoře vlády postavené na podpoře přeběhlíků. "U církevních restitucí budeme požadovat, aby výdej majetku byl maximálně transparentní a právně korektní. Pokud se toto nestane, církevní restituce nepodpoříme," dodala.

Předsednictvo strany chystá cestu po klubech a regionech. "Cesta po celé republice začíná příští týden, kdy já, Radek John a Jiří Kohout objedeme místní kluby," zmínila místopředsedkyně VV.

Klasnová se o kandidatuře na předsedkyni strany podle svých slov rozhoduje, při dostatečné regionální podpoře ji nevyloučil ani Kohout. Jarolím chce kandidovat ve chvíli, kdy se o nejvyšší post nebude ucházet John. Sobotní konference ale byla především technická a podle Klasnové žádné plamenné projevy potenciálních kandidátů nepřinesla.

Vicepremiérka a donedávna 1. místopředsedkyně VV Karolína Peake ani po necelém měsíci odchodu ze strany nelituje. "Jakkoli je spolupráce ve vládní koalici vždy komplikovaná a vyžaduje dobrou vůli a otevřenou diskusi všech zúčastněných, jsem přesvědčena, že pouze v rámci koalice lze efektivně realizovat program, včetně protikorupčních opatření. Pro mě i dny po mém odchodu z Věcí veřejných byly potvrzením, že můj krok byl správný," uvedla.

"Věci veřejné okamžitě změnily názor na řadu věcí, na nichž se dříve dohodly v rámci koalice. Já zastávám politiku předvídatelnou a čitelnou. Nikoliv oportunistickou," poznamenala Peake a na adresu své bývalé strany dodala: "Nevidím momentálně ani snahu uvnitř Věcí veřejných tento styl změnit. Nezaznívají slova o programu a jeho prosazování, ale pouze protest a falešný pocit křivdy. Ani jedno nemá v politice místo, ani efekt."

K Peake se po jejím odchodu připojili dva ministři a sedm poslanců, kteří byli původně na postech obsazených Věcmi veřejnými. Vicepremiérka teď pracuje na založení vlastní strany LIDEM a ráda by ve sněmovně sestavila i poslanecký klub. K tomu jí ale scházejí dva lidé.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs