Nečas: Zavedení karenční doby přispělo k omezení zneužívání dávek - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Nečas: Zavedení karenční doby přispělo k omezení zneužívání dávek

PRAHA | Rozhodnutí Ústavního soudu o pokračujícím neproplácení prvních tří dnů nemocenské uvítal premiér Petr Nečas (ODS). Podle předsedy vlády zavedení karenční doby přispělo k omezení zneužívání dávek, návratu proplácení se u Ústavního soudu domáhali poslanci z ČSSD.

 

"Karenční doba, tedy neplacení nemocenského v prvních dnech nemoci, dlouhodobě funguje ve většině vyspělých evropských zemích," prohlásil Nečas. Její zavedení podle něj v Česku přispělo k omezení zneužívání dávek i snížila se tak i krátkodobá nemocnost. "Její míra u nás klesla po zavedení změn v nemocenském systému na úroveň běžnou v Evropě. Předtím byla jedna z nejvyšších, aniž k tomu byl racionální důvod," dodal premiér.

Stížnost Ústavnímu soudu podalo 45 poslanců ČSSD. Ústavní garance sociálního zabezpečení jsou podle soudce Miloslava Výborného záležitostí především zákonodárce a politického boje, jen sekundárně otázkou právní.

"Protože sociální práva souvisejí především s hospodařením a celkovou ekonomikou státu, již jednou přiznané nároky na nemocenské zabezpečení nelze brát jako statické a nedotknutelné. Povinností státu je zajistit lidem nezbytný sociální standard," zdůraznil Výborný.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs