Pecková (TOP 09): Důchodci nepotřebují plnou peněženku, škrtům se přizpůsobí - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Pecková (TOP 09): Důchodci nepotřebují plnou peněženku, škrtům se přizpůsobí

PRAHA | Senioři se na nižší valorizaci důchodů adaptují, uskromnit se totiž museli už během války. Během rozpravy ve sněmovně to v pátek uvedla zpravodajka novely zákona o důchodovém pojištění Gabriela Pecková (TOP 09). "Opatření pocítí hlavně senioři. Oni se tomu přizpůsobí, to já vím, pracuji s nimi celý život," zmínila lékařka zastupující ve sněmovně TOP 09.

 

Obhajovala opatření, podle kterého má klesnout v následujících třech letech valorizace důchodů na třetinu míry inflace a třetinu růstu reálných mezd.

"Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni, naplnit jejich duši," dodala poslankyně. Připojila i zkušenosti ze své lékařské praxe. "Nikdy jsem v ordinaci neslyšela: 'Já už nechci žít, já už na to nemám'. Už několikrát jsem ale slyšela: 'Já už nechci žít, protože už nemám pro co, protože už nemám pro koho, protože překážím, protože mě nikdo nepotřebuje.'"

Zmínila také, že dnešní důchodci se museli v mládí uskromnit už v době druhé světové války. "Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil," uvedla.

"Myslím, že takto arogantní vyjádření se i z úst politika vládní koalice slyší málokdy," reagoval předseda národních socialistů Jiří Paroubek.

Šéf NS-LEV 21 shrnul i celou vládní iniciativu: "Charakterizoval bych to jako děsuplný mechanismus zkázy pro život důchodců. Ve svých důsledcích to bude znamenat jistý růst nominálních důchodů, ale pokles reálných důchodů."

"Chtěl bych vidět, jak by si někdo v Německu dovolil sáhnout takovým neomaleným způsobem na důchody. A to jsou tu reálné důchody výrazně jiné," dodal Paroubek.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs