Nečas si ověřil vládní většinu, po celodenním jednání jeho kabinet podpořilo 105 poslanců - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Nečas si ověřil vládní většinu, po celodenním jednání jeho kabinet podpořilo 105 poslanců

PRAHA | Premiér Petr Nečas si v pátečním hlasování o důvěře vládě ověřil, že se v dolní komoře může opřít o hlasy 105 poslanců. Samotnému hlasování předcházela devítihodinová debata, při které opozice hlasitě volala po odchodu současného vládního kabinetu.

 

Nečas si "věrné" poslance přepočítával hodinu před začátkem samotné schůze. Když v deset hodin dopoledne odstartovala mimořádná 39. schůze, byl premiér první, kdo se ujal slova. Ve svém několikaminutovém vystoupení zdůraznil, že rozpočtová politika vlády má důvěru a kredit u finančních trhů, je odpovědná a kabinet nestojí na žádných přeběhlících. Uvedl také, že bude v reformách pokračovat a politiku ČSSD označil za likvidační.

Jeho vystoupení odstartovalo dlouhou šňůru opozičních proslovů, kdy poslanci KSČM a ČSSD kritizovali současný stav vládní koalice, veřejných financí i politiky jako takové.

Pan premiér tu vystoupil jako někdo, komu leží na srdci budoucnost státu. Já se domnívám, že ten jeho obraz premiéra a vlády, která je dobrý hospodář a stará se o občany, je falešný," prohlásil například místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Kromě hodnocení současného stavu ekonomiky, politiky a společnosti bylo častým námětem jednotlivých proslovů také téma "přeběhlíků", tedy poslanců, kteří v rámci jednoho volebního období opustili zázemí strany, za kterou byli zvoleni.

Právě to vyvolalo v dolní parlamentní komoře jednu z ostřejších hádek. Právě Zaorálkovi se nelíbilo, že se vláda snaží držet u moci díky hlasům bývalých poslanců z Věcí veřejných. Vicepremiérce Karolíně Peake, která se postavila do čela nové platformy, sdružující nezařazené poslance, nevěří. Nedůstojně se podle něj zachoval premiér Petr Nečas (ODS), když za poslední týden několikrát měnil názor, o jaké hlasy poslanců se vláda bude opírat.

Petr Gazdík (TOP 09) na to vyzval sociální demokraty, aby si "udělali pořádek" i ve svém klubu, kam vzali Stanislava Humla – tedy poslance zvoleného za VV a později vyloučeného z poslaneckého klubu této nejmenší vládní strany.

Poté už se ale za řečnickým pultem střídali méně známí poslanci, jejich projevy byly založené na kritice jednotlivých odvětví vlády.

Stejně jako v případě nedávného pokusu o vyslovení nedůvěry vládě od pultu často zaznívaly různé bonmoty, narážky na historii nebo slovní hříčky. Nově vznikající platformě vicepremiérky Karolíny Peake, kterou tvoří bývalí poslanci VV, opozice přiřkla přezdívky jako "péčkaři", "peakovci" nebo "klíšťata".

O překvapení se postaral poslední řečník Vít Bárta. Exministr a bývalý šéf poslaneckého klubu VV totiž své bývalé kolegyni a nynější politické konkurentce Peake přinesl velkou kytici žlutých chryzantém s černou stužkou. V proslovu, který byl spíše formou než obsahem poměrně emotivní, potom znovu připomněl, že pro vyslovení důvěry hlasovat nebude.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs