Vláda je falešná a pohrdá lidmi, hřmí ve sněmovně opozice - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Vláda je falešná a pohrdá lidmi, hřmí ve sněmovně opozice

PRAHA | Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) dává veřejnosti falešné sliby a lidmi pohrdá, domnívá se místopředseda sněmovny Miroslav Zaorálek (ČSSD). Ztráta důvěry občanů by měla vést ke ztrátě důvěry sněmovny, prohlašují opoziční poslanci v pátek na mimořádné schůzi sněmovny.

 

"Pan premiér tu vystoupil jako někdo, komu leží na srdci budoucnost státu. Já se domnívám, že ten jeho obraz premiéra a vlády, která je dobrý hospodář a stará se o občany, je falešný," prohlásil Zaorálek.

Uvedl několik příkladů, které podle něj dokládají, jak to vláda ve skutečnosti s lidmi myslí. Za skandální považuje například odpověď ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na otázku, proč mají obyvatelé Moravskoslezského kraje častěji zdravotní problémy. "A pan ministr - když reaguje na to, proč je tam špatná úroveň zdraví - řekne, že je třeba si uvědomit, že v Moravskoslezském kraji je větší procento lidí s nižším vzděláním, více lidí se tam chová špatně, holdujeme tam alkoholu, více kouříme," uvedl Zaorálek.

Počet lidí se základním vzděláním je přitom podle místopředsedy sněmovny v kraji sice o 1,9 procenta vyšší než například v Královéhradeckém kraji, avšak procento vysokoškoláků je také o jedno procento vyšší. "Takže - že bychom tam byli úplně nevzdělaní, se říct nedá. A tvrdit, že si za to můžeme sami, protože prostě chlastáme a ničíme si zdraví, je - podle mě - urážlivé vůči mým spoluobčanům. A řeknu vám, proč. Protože v našem kraji, v ostravské aglomeraci, je situace taková, že v šesti městech tohoto kraje už jsme si vyčerpali v této chvíli celoroční normu toxických látek, dokonce v Mariánských Horách a některých vybraných místech už v polovině února. Takže kdyby alespoň pan ministr řekl: Nekuřte, nepijte a nedýchejte, tak by to více odpovídalo situaci, ve které žijeme," dodal Zaorálek.

Hegerův výrok podle něj jen dokládá pohrdání lidmi. Stejně jako reforma úřadů práce ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), která zkomplikovala situaci řadě lidí.

Zaorálkovi se nelíbí, že vláda se snaží držet u moci díky hlasům přeběhlých poslanců z Věcí veřejných. Vicepremiérce Karolíně Peake, která se postavila do čela nové platformy, jež nezařazené poslance sdružuje, nevěří. "Protože si pamatuji, že to bylo loni, kdy vlastně v podobné situaci vzpoury ona naopak žádala odchod do opozice, a tudíž otázka, proč dnes názor změnila, tak pro mě je poměrně srozumitelná. Tehdy nebyla ministryní vlády. Takže na to je poměrně jednoduchá odpověď. V této chvíli mění názor, protože se jí nechce opustit ministerské křeslo," uvedl Zaorálek.

Nedůstojně se pak podle něj zachoval premiér Petr Nečas (ODS), když za poslední týden několikrát měnil názor, o jaké hlasy poslanců se vláda bude opírat. "Je to stejně falešné jako pan premiér, který nám tady týden předváděl takový zvláštní tanec, kdy neustále měnil podmínky, za kterých se ta nová vláda sestaví: nejdřív tři kluby, platforma, pak institucionalizovaná forma, nakonec písemné podpisy, nakonec už slovo stačí. Takhle se zhruba vyvíjely názory pana premiéra, což není u pana premiéra vůbec nové," konstatoval Zaorálek a dodal: "Sliby pana premiéra loňské sněhy jsou. A během týdne se to, čím se zaříkával, změnilo několikrát. Tedy několikrát odvolal to, co slíbil, a slíbil něco úplně nového. Je to prostě falešné. A je to hlavně nedůstojné."

Obecnou nedůvěru ve vládu pak považuje Zaorálek za hlavní důvod, proč se v posledních dnech častěji konají demonstrace.

Na jeho slova navázal poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. Vyzval sněmovnu, aby ve svých prostorách umístila ceduli s nápisem: "Melčák, Pohanka a paní Peake se zasloužili o likvidaci politické kultury v Čechách."

Ve sněmovně se posléze rozhořela debata o tom, zda jsou členové platformy Karolíny Peake přeběhlíci či nikoliv. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik však diskusi označil za zbytečnou. "Ač nazvu lejno růží, po růži přeci vonět nezačne," parafrázoval.

Zaorálek politické přeběhlictví označil za nenormální způsob parlamentní demokracie, který musí skončit.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že s přeběhlíky měla co do činění také sociální demokracie. "Byli jste to vy, kteří jste si koupili poslance Kotta," prohlásil.

Středočeský hejtman a poslanec sociálních demokratů David Rath na to reagoval svým tradičním stylem. "Svého poslance Kotta jste vyloučili za opilost, ale svého opilého ministra financí Kalouska, který se tady potácel, kryjete," vyčetl koaličním poslancům.

Rath zároveň poradil vicepremiérce Karolíně Peake, jak pojmenovat nový politický subjekt: "Vy ještě nemáte to nové jméno pro svoji stranu, co kdybyste se jmenovali Klíšťata?"

Jeho stranický kolega a jihomoravský hejtman Michal Hašek vládě vyčetl, že straší komunisty a bojí se mimořádných voleb. "Skončete s povídačkami o tom, že musíte chránit zemi před nástupem levice. Nikdo jiný tu neudělal pro posílení preferencí KSČM víc než tato vláda," uvedl a dodal: "Nehlasujme pro tuto vládu. Naopak. Dejme občanům této republiky šanci zvolit si vládu novou."

Po vášnivé debatě vyhlásila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) hodinovou pauzu na oběd. Před rozchodem poslanců do místních restaurací je ještě stihla upozornit, že do diskuse je přihlášeno dalších 32 zákonodárců.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs