Poslanci přerušili schůzi sněmovny do 2. května - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Poslanci přerušili schůzi sněmovny do 2. května

PRAHA | Poslanci si v úterý odhlasovali přerušení schůze sněmovny až do středy 2. května. Pro návrh, se kterým přišel šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, se vyslovilo 100 poslanců, proti bylo 87. Poslanci zasedli ve svých lavicích v úterý krátce po 14. hodině.

 

Hned po určení ověřovatelů schůze a přečtení omluvenek se o slovo přihlásil šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

"Navrhuji, aby se 38. schůze Poslanecké sněmovny přerušila do středy 2. května," požádal poslance Stanjura.

"Nejprve chceme hlasovat o důvěře vládě. Pokud vláda získá dostatečnou důvěru, pak může sněmovna pokračovat ve své standardní práci jako doposud," zdůvodnil návrh šéf poslanců ODS. "Je domluva s panem premiérem, že vláda na své zítřejší schůzi požádá o vyslovení důvěry Poslaneckou sněmovnu. Na základě této žádosti paní předsedkyně svolá schůzi, a to na pátek, jak jsme avizovali," doplnil.

Stanovisko klubu ODS je v případě hlasování o důvěře jednoznačné - všichni poslanci zvolení za ODS budou hlasovat pro vyslovení důvěry.

"Myslím, že to je logické a férové rozhodnutí. Vezměte si, že od soboty běží spousta pochybností o tom, zda tato vláda má či nemá legitimitu vládnout. To nelze rozhodnout v komentářích jednotlivých novin, to nelze rozhodnout v televizních diskusích, to lze rozhodnout na jediném místě, kde se řekne, zda má či nemá legitimitu. A to řekne sněmovna tím, že jí dá nebo nedá většinovou podporu. To proběhne v pátek," okomentoval přerušení schůze ministr financí a místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Byla to jediná možnost, jak řešit včerejší překvapivou deklaraci Věcí veřejných, že neplatí, co se domluvilo v neděli. Tedy, že všechny věci, které prošly do 11. dubna vládou, jsou dohodnuty," zmínila vicepremiérka Karolína Peake, která po odchodu ze strany Věci veřejné sestavuje vlastní politickou platformu. "Nemá cenu testovat nyní, před vyslovením důvěry vládě, soudržnost koalice na vrácených tiscích ze Senátu," dodala.

V hlasování o procedurálním návrhu přerušení 38. schůze se "pro" nakonec vyslovilo 100 poslanců, proti bylo 87 z nich. Proti přerušení tak kromě řady sociálních demokratů a poslanců KSČM hlasovali také někteří z poslanců, kteří zůstali v původních Věcech veřejných.

"Byli jsme připraveni pracovat a od rána jsme procházeli zákony. Konkrétně které podpoříme a které nepodpoříme. Je škoda ztrácet čas, takže my jsme byli proti přerušení a chtěli jsme probírat senátní návrhy," uvedl předseda VV Radek John. "Považujeme za nepochopitelné, že poslanci jedou na koupaliště," připojil a s úsměvem dodal: "Ale samozřejmě poslanci jedou jednat."

Šéf Věcí veřejných připomněl, že na programu schůze měl být zákon o provozu na pozemních komunikacích a zákon o ochraně ovzduší. To jsou všechno věci, které lidi dramaticky potřebují, ať se hádá kdo chce, s kým chce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, jestli budou nebo nebudou billboardy a jestli budou platit znečišťovatelé peníze, tak je další vlna politických intrik," prohlásil dále John.

"Je mně úplně jedno, jak hlasuje ta parta kolem pana předsedy Johna. Jsem přesvědčen, že je to jedno i české veřejnosti," okomentoval průběh hlasování Kalousek a dodal, že rovná stovka hlasů podle něj nic zásadního neilustruje.

Ani ne desetiminutovým pobytem v jednacím sále tak poslanci oficiálně ukončili úterní jednací den, což popudilo opoziční strany. "Rád bych zdůraznil, že jsem se účastnil grémia vedení sněmovny a rád bych sdělil, že se sestavoval program sněmovny, ale nepadlo ani slovo o tom, že bude přednesen návrh na přerušení sněmovny až do konce týdne," řekl místopředseda dolní komory Lubomír Zaorálek (ČSSD) s tím, že dění považuje za netransparentní.

Pozornosti opozice neušlo ani to, že se pro návrh vyslovilo rovných sto poslanců. "To ani zdaleka není ta bezpečná většina, o které mluvil Petr Nečas, že je podmínkou dalšího pokračování vlády," rýpl si Zaorálek.

Šéf KSČM potom doplnil, že přerušení schůze je důkazem toho, že se koalice bojí. "Je to výraz strachu vládní koalice. Ukazuje na to, že ztratili vládu nad svými poslanci a nejsou schopni jakékoli dohody," řekl Vojtěch Filip.

I když se 38. schůze přerušila až do 2. května, poslanci se do sněmovny v tomto týdnu pravděpodobně vrátí. V pátek by se totiž měla uskutečnit mimořádná schůze, na které má premiér Petr Nečas (ODS) požádat o vyslovení důvěry.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs