Kuloáry se šíří spekulace, že platforma Peake je projektem Víta Bárty - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Kuloáry se šíří spekulace, že platforma Peake je projektem Víta Bárty

PRAHA | K názoru propagovanému odpadlíky z VV Jaroslavem Škárkou a Kristýnou Kočí, že nově vznikající platforma vicepremiérky Karolíny Peake je domluvený projekt poslance Víta Bárty (VV), se v pátek přidal nejmenovaný poslanec za ČSSD. Oslovení politologové s tím nesouhlasí.

 

"To, jestli za platformou Karolíny Peake stojí Vít Bárta, půjde zjistit velice snadno. Stačí počkat, zda na něj a na zbylé členy poslaneckého klubu Věcí veřejných začne v následujících týdnech vylézat špína, nebo jestli se budou objevovat informace o skutečném fungování a řízení VV. Pokud se nic takového nestane, je platforma Bártův nápad, jak od sebe odpoutat pozornost a dále vládnout," řekl jeden z poslanců sociální demokracie.

Přidal se tak k názoru Jaroslava Škárky, který své spekulace poprvé zveřejnil ve svém blogu z 10. dubna letošního roku, bývalé šéfky poslanců VV Kristýny Kočí a poslance Stanislava Humla (ČSSD).

"Mně to připadá jako přefintěná spekulace. To by znamenalo, že by Karolína Peake spáchala kvůli Bártovi politickou sebevraždu. Pro ni je to nevýhodné vzhledem k veřejnosti. Bárta se zbytečně démonizuje," řekl politolog Bohumil Doležal.

Nedomnívá se, že by veřejnost měla věřit odpadlíkům z Věcí veřejných a politicky zdiskreditovaným lidem, jako je Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí, kteří tyto informace šíří. Poslanec za ČSSD zase svými prohlášeními chce podle Doležala přispět ke konání předčasných voleb, které by byly výhodné pro jeho stranu.

"Paní Peake zjistila, že s Věcmi veřejnými nemůže vládnout, proto se na to vykašlala. To je vidět i z toho zápisu z jednání grémia, které chtělo vyloučit ministra dopravy Pavla Dobeše. To ona nechtěla dopustit," domnívá se politolog.

Věci veřejné pak podporují novou platformu Peake, protože je to pro ně jediný způsob, jak v následujícím období ještě zůstat ve sněmovně. "Pokud by byly předčasné volby, tak je to zničí," řekl Doležal.

Ani nově vznikající strana Karolíny Peake však podle politologa nebude mít šanci získat dostatek hlasů voličů. "Její šance jsou nulové. Nikdo jí nebude věřit, stejně jako nikomu z Věcí veřejných," řekl Doležal. Jelikož však podle jeho slov Peake není 'politicky nemožné nemehlo', je možné, že si vicepremiérku bude chtít do svých řad vzít jedna z velkých stran, jako je ODS nebo TOP 09.

Spekulacím nevěří ani politolog Lukáš Jelínek. "Člověk si může prostudovat životopisy Karolíny Peake a těch jejích přeběhlých poslanců a zjistí, že toto není typická skupina Bártových vlajkonošů," řekl. Spekulacím se nediví po tom, jak se strana na veřejnosti prezentovala.

"Mě ta averze a nedůvěra nepřekvapuje. Jediné, co mě překvapuje, je to, že Nečas a Schwarzenberg dávají legitimitu nedůstojnému politickému dění. Je nezbytné, aby bylo co nejdříve přikročeno k předčasným volbám," myslí si Jelínek.

Zdůraznil, že ačkoliv se Karolína Peake a její stoupenci distancují od VV, jsou jejich bývalými členy. "Nejsou to andělé, je to pokračování stejného projektu," uvedl.

Karolína Peake nemá šanci se uchytit na českém politickém spektru, domnívá se Jelínek. Veřejnost se rozhoduje na základě programu a hodnot politických stran, ty však Peake dosud nepředstavila. "Já si vůbec nemyslím, že jen proto, že je to nejprofesionálnější politička z VV, budou za ni přecházet voliči. Musí přijít s nápady, s myšlenkou. Mě by přišlo logičtější, kdyby zakotvila v některé ze stávajících poslaneckých stran – ODS nebo TOP 09," uzavřel Jelínek.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs