Íránci zasedli kvůli jádru k jednacímu stolu se světovými mocnostmi - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Íránci zasedli kvůli jádru k jednacímu stolu se světovými mocnostmi

ISTANBUL | V Istanbulu začali v sobotu jednat zástupci šesti světových mocností s íránskými diplomaty, informuje agentura Reuters. Tématem rozhovorů je jaderný program Teheránu. "Delegáti právě vešli dovnitř. Jednání začíná," řekl agentuře jeden z diplomatů.

 

Jde o první rozhovory Íránců s mocnostmi na toto téma za posledních 15 měsíců. Podle diplomatů nelze zásadní obrat v postoji Teheránu očekávat. Rozhovory však podle nich mohou pomoci obnovit dialog mezi oběma stranami a zabránit případnému útoku Izraele na íránská jaderná zařízení.

Rozhovorů se mimo Íránců účastní šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová a diplomati z USA, Velké Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa.

Ashtonová po zahájení řekla, že na jednání panuje "pozitivní atmosféra" a že všichni účastníci "vidí možnost značného pokroku".

Írán je pod rostoucím tlakem západních zemí, které se jeho islámský režim snaží přimět k tomu, aby přestal obohacovat uran. Touto technologií může Írán získat jadernou zbraň. Západ již kvůli tomu uvalil na islámskou zemi sankce.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na začátku března řekl, že sankce proti Íránu nezabraly a nelze vyčkávat, až Írán vyrobí jadernou zbraň. Rovněž prohlásil, že Izrael "nebude žít pod hrozbou vyhlazení" a že na islámskou zemi zaútočí, pokud diplomacie brzy nepřinese výsledky.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs