Umím si představit koalici s ČSSD, říká Kalousek - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Umím si představit koalici s ČSSD, říká Kalousek

PRAHA | Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si dokáže představit, že by současná vládní strana vytvořila po příštích volbách koalici s opoziční ČSSD. Ministr financí to uvedl v sobotním rozhovoru pro Lidové noviny. "Sociální demokracie je stranou, s níž si lze představit koaliční vládu.

 

Sice velmi obtížně, ale lze," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny. Kalousek uvedl, že by raději pokračoval v současné koalici s ODS a Věcmi veřejnými. Předčasné volby jsou podle něj reálnou alternativou, pokud VV v úterý jasně a bez výhrady nekývnou na rozpočtové úspory pro příští dva roky.

Kalousek má pro případné vládnutí s ČSSD podmínku. "Součet sociálnědemokratických a komunistických hlasů ve sněmovně by nesměl dávat většinu," doplnil Kalousek. V případě, že by ČSSD s komunisty dala dohromady například 105 hlasů a s TOP 09 také přes 100 hlasů, by Kalousek koalici nevytvořil. Místopředseda TOP09 nechce, aby se jeho strana stala rukojmím ČSSD, která by za zády hlasovala s komunisty. "V také v případě bych ve straně prosazoval, abychom sociální demokracii nabídli, že budeme tolerovat její menšinovou vládu," uvedl Kalousek.

O možné koalicí v dalších volbách se také vyjádřil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Budeme hledat programově blízké strany. To je u TOP 09 složité třeba v daňové oblasti, protože chceme zrušit řadu věcí, které v této vládě schválila," prohlásil Sobotka. Strany se rozcházejí podle jeho slov v otázce důchodů. Společnou mají naopak zahraniční politiku.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs