Exministr školství Dobeš není členem strany Věci veřejné, skončil i jako poradce na MŠMT - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Exministr školství Dobeš není členem strany Věci veřejné, skončil i jako poradce na MŠMT

PRAHA | Bývalý ministr školství Dobeš není členem strany Věci veřejné, nezaplatil členské příspěvky, navíc opustil i post poradce na školském rezortu. Dobeš to potvrdil v pátek v telefonickém rozhovoru. "Je pravda, že jsem nezaplatil členský příspěvek, který měl být zaplacený do 31. března," řekl Dobeš s tím, že následující dny vědomě nereagoval ani na upomínky.

 

Dobeš si teď vezme měsíc na rozhodnutí, zda bude pokračovat jako poslanec, nebo se svého křesla v dolní komoře parlamentu vzdá. "Je to stále věc, kterou zvažuji. Je tam i apel prezidenta, který mi říkal, že jsem se za tu dobu v rezortu mnoho naučil a že bych se této oblasti měl nadále věnovat. Přiznám se, že mi učitelé přirostli k srdci. Ale chce to čas," vysvětlil.

Jedním z důvodů, proč se Dobeš rozhodl opustit Věci veřejné, byl i údajný nátlak ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na nejmenšího koaličního partnera ve věci dalších úspor ve školství.

"Měli bychom odsouhlasit to, že v roce 2013 přijde školství o 11 miliard a v dalším roce o devět miliard korun. Pro tuhle šílenost já ale nemohu zdvihnout ruku," uzavřel.

Pro vicepremiérku a první místopředsedkyni Věcí veřejných Karolínu Peake šlo dopoledne o zcela novou informaci, nicméně potvrdila, že Dobeš v posledních dnech se spolustraníky moc nekomunikoval.

Odpoledne místopředsedkyně vlády svoje prohlášení rozšířila. "Pokud je mi známo, Josef Dobeš žádnou rezignaci na členství ve straně Věci veřejné nezaslal," uvedla Peake a dodala: "Jestli ji zvažuje, byla bych ráda, kdybychom si s ním jeho výhrady ke straně mohli vyříkat na předsednictvu, výkonné radě nebo jiném stranickém orgánu. Jiný způsob komunikace po letech spolupráce považuji za nedůstojný."

Ministerstvo školství Josef Dobeš řídil do konce března. Z jeho čela odešel na vlastní žádost poté, co vláda rozhodla o seškrtání rozpočtu tohoto ministerstva o 2,5 miliardy korun na letošní rok.

"Z důvodu negativních mediálních ohlasů jsem se rozhodl odstoupit od pracovní smlouvy poradce prvního náměstka Ladislava Němce. Moje smlouva měla být do výše 0,3 úvazku s hrubým příjmem 312 korun za hodinu. Mým jediným cílem bylo pomoci ve chvíli, kdy politici přešlapují na místě a neřeší nástup nového ministra školství," shrnul Dobeš důvody svého odchodu.

"Pan Dobeš mě na své rozhodnutí ráno upozornil. Za sebe mohu říct, že mě to mrzí, ale chápu ho. Byl dlouhodobě pod velkým mediálním tlakem, který se v posledních dnech ještě zvýšil a docházelo tak k dehonestaci jeho osoby, která není hodna demokratické společnosti. Pracovně to pro mě znamená mírnou komplikaci, kterou však musíme zvládnout a zvládneme," reagoval Němec, který úřad od 2. dubna dočasně řídí.

Nového ministra školství by měli premiérovi Petru Nečasovi (ODS) navrhnout opět zástupci VV. Zatím ale koalice řeší, jestli bude společně vládnout dál, nebo raději otevře cestu k červnovým předčasným volbám. Rozhodnutí má padnout v úterý.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs