Ministři Věci veřejných opustí k 1. květnu vládu, pokud Nečas nesplní jejich podmínky - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Ministři Věci veřejných opustí k 1. květnu vládu, pokud Nečas nesplní jejich podmínky

PRAHA | Grémium Věci veřejných svým úterním hlasováním rozhodlo, že strana stáhne své ministry z kabinetu Petra Nečase (ODS). Uvedl to předseda VV Radek John. Pokud však premiér Nečas splní do 26. dubna podmínky Věcí veřejných, je tato strana ochotna dále jednat o koalici.

 

Podle zdroje Mediafaxu část strany uvažuje o tom, že by podpořila vládu i bez svých ministrů. "Ve vládě by mohli zasednout nestraničtí odborníci," uvedl zdroj.

Věci veřejné vydaly po úterním šestihodinovém jednání toto prohlášení:

Grémium VV a Poslanecký klub konstatuje, že trvající krize důvěry mezi koaličními partnery způsobuje, spolu s dlouhodobě neřešenými problémy, krizi důvěry veřejnosti vůči vládě.

Grémium VV a Poslanecký klub proto vyzývá ministry nominované za Věci veřejné, aby neprodleně předali premiérovi Petru Nečasovi demise s účinností k 1. květnu 2012.

Grémium VV a Poslanecký klub vyzývá premiéra Petra Nečase, aby nejpozději do 26. dubna 2012 předložil koaličním partnerům návrh opatření a konkrétních kroků, které mohou pomoci vládě znovunabýt oslabenou akceschopnost a tím i ztracenou důvěru občanů.

Mezi konkrétními kroky spatřujeme jako klíčové především zacelit otevřené rány v podobě například kauzy Lesy ČR, krize ve státním zastupitelství, problematického systému vydávání sociálních dávek a některé další kauzy.

Předloží – li premiér Petr Nečas návrh těchto opatření do 26. dubna 2012 a navrhne posléze takové složení své vlády, které se může ucházet o důvěru občanů, považujeme za samozřejmý a nezbytný předpoklad další úspěšné koaliční spolupráce, že nově rekonstruovaná vláda předstoupí v co nejkratším možném termínu s žádostí o vyslovení důvěry před Poslaneckou sněmovnu.

Současně žádáme premiéra, aby přišel s komplexním návrhem na sloučení centrálních úřadů a ministerstev, s cílem uspořit prostředky veřejných rozpočtů.

Konečně žádáme také inventuru koaliční smlouvy a redefinování termínů u klíčových programových priorit, které dosud zůstávaly neřešeny nebo byly odsouvány.

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil nechtěl za svou stranu používat silná slova. "O tomto výsledku se budeme bavit nejdřív uvnitř ODS. Neznám okolnosti, se kterými Věci veřejné svůj výrok spojily. Každý má právo odejít z vlády, kdy chce. Je nutné si uvědomit, že tímto skončí reformní program a přichází zde období politické nestability a přibližujeme se tím k předčasným volbám. Já osobně s tím nemám problém," uvedl Pospíšil.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík v České televizi uvedl, že aktuálním gestem chtějí Věci veřejné pouze odvrátit pozornost od svých vlastních vnitřních problémů. "My aktuálně ani moc nevíme, jaké podmínky si Věci veřejné kladou, a podle mých zkušeností to neví ani samotná strana," řekl Gazdík.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs