Zelení kritizovali parlament za nevyvěšení tibetské vlajky na budovu sněmovny - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Zelení kritizovali parlament za nevyvěšení tibetské vlajky na budovu sněmovny

PRAHA | Strana zelených zkritizovala v sobotu parlamentní strany za to, že nenašly odvahu vyvěsit na budově Poslanecké sněmovny tibetskou vlajku. Letošní výročí okupace Tibetu je podle něj o to smutnější, že represe Číny dovedly jen za uplynulý rok přes dvacet Tibeťanů Tibeťanek k rozhodnutí upálit se.

 

"Rostoucí hospodářská a politická moc Číny není důvodem pro rozvolnění tlaku na dodržování základních lidských práv a svobod jejího obyvatelstva, bez ohledu na etnickou příslušnost, náboženské vyznání nebo tradiční způsob života," uvedl Ondřej Horký ze Strany zelených.

Šéf strany Ondřej Liška k tomu dodal: "Mrzí mě, že na rozdíl od Strany zelených nemá již žádná současná parlamentní strana odvahu na budově Poslanecké sněmovny tibetskou vlajku vyvěšovat."

Tibeťané se 10. března 1959 vzbouřili proti čínské nadvládě, která však povstání krvavě potlačila. Zahynulo 80 tisíc lidí, další odešli do exilu včetně dalajlámy.

Za více než půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů. Z původních 6259 jich dodnes funguje pouze osm. Mnozí Tibeťané byli vysídlováni, na třicet tisíc jich zmizelo beze stopy a další byli popraveni.

Solidaritu s Tibetem projevuje svět vyvěšováním tibetských vlajek 10. března na radnicích měst a obcí. Česká republika se k mezinárodní iniciativě připojila v roce 1996. Tehdy vlály tibetské vlajky na čtyřech radnicích, vloni je už vyvěsilo 348 měst.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs