Premiér Nečas se plete ministerstvu zahraničí do práce, zlobí se Schwarzenberg - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Premiér Nečas se plete ministerstvu zahraničí do práce, zlobí se Schwarzenberg

PRAHA | Premiér Petr Nečas (ODS) se plete ministerstvu zahraničí do práce, šéf rezortu Karel Schwarzenberg (TOP 09) je zase neloajální a předsedovi vlády okopává kotníky. Názory na evropskou politiku si v neděli ostře vyměňoval místopředseda vlády s europoslancem Janem Zahradilem (ODS) v České televizi.

 

"Šanci tvořit zahraniční politiku země si nyní nárokují různé instituce. Přestože to podle zákona připadá ministerstvu zahraničních věcí, vytváří se politika také na vládě, na ministerstvu průmyslu, banka do toho kecá," zlobil se ministr zahraničí v nedělních Otázkách Václava Moravce (OVM). Zdůraznil, že existuje kompetenční zákon, podle kterého se „přerozdělují“ kompetence jednotlivým rezortům, což ale premiér Petr Nečas nedodržuje.

"Existuje kompetenční zákon a podle toho se ve vládě neřídí. Musíme si uvědomit, že premiér není nadřízený. Plete se nám do práce," řekl zvýšeným hlasem zřetelně nazlobený Schwarzenberg.

Tímto výrokem ale rozladil europoslance Jana Zahradila. Ten mu obratem vyčetl, že je neloajální a zpochybňuje premiérův mandát, který ale většinově přijala vláda. "Teď ministr zahraničí – přes pokročilý věk – premiérovi dětinsky okopává kotníky a říká, že to neměl dělat," řekl Zahradil.

V neděli odpoledne na Schwarzenbergova vyjádření na dotaz zareagoval také sám premiér Petr Nečas (ODS). "Nebudu komentovat zahájení prezidentské kampaně pana Schwarzenberga, navíc učiněné v zábavním pořadu, který ani nesleduji. Vládní politika se tvoří na jednání vlády, jejich orgánů či na koaliční půdě, ne v televizi. Pan ministr zahraničí by neměl ztrácet glanc," napsal premiér v SMS Mediafaxu.

Znovu zopakoval, že pro svůj postoj měl zelenou od vlády. "Jednal jsem přesně v souladu s mandátem a rámcovou pozicí vlády, tedy nepřipojit podpis ke smlouvě do té doby, než bude nalezena vládní a koaliční shoda nad způsobem případné ratifikace. Já se držím mandátu vlády a věřím, že ho ministr zahraničí nebude zpochybňovat. O svém názoru může každý člen vlády své kolegy a premiéra přesvědčit či akceptace své pozice dosáhnout vyjednáváním. Nelze si to vytrucovat či získat vydíráním," napsal dále premiér.

Na otázku, zda by mohl být spor ohledně zahraniční politiky důvodem, proč by se Schwarzenberg vzdal svého křesla ve vládě, odpověděl ministr v OVM spíše vyhýbavě. Několikrát ale zdůraznil, že Česko svým přístupem míří na okraj Evropy. "Ještě jsme se na okraji neocitli, ale směřujeme tam, proti čemuž protestuji. Máme zdravou ctižádost se tam dostat. My neklepeme, my hlasitě voláme, aby nás tam pustili," řekl Schwarzenberg, viditelně podrážděný.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs