Politologové se v pohledu na postup premiéra v Bruselu různí, podle některých byl trapný - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Politologové se v pohledu na postup premiéra v Bruselu různí, podle některých byl trapný

PRAHA | Čeští politologové se neshodli, zda byl postup premiéra Petra Nečase (ODS), který v Bruselu nepodepsal dohodu o rozpočtové odpovědnosti, správný. Podle některých jde o mezinárodní ostudu, jiní jeho krok chápou, řekli v úterý.

 

"Postup Nečase byl trapný," uvedl politolog Jiří Pehe, podle kterého nejel premiér na summit evropských zemí s principiálním stanoviskem. Česká republika se tak podle Peheho pouze schovává za slova o ratifikaci paktu rozpočtové odpovědnosti. Pehe je navíc přesvědčen, že se Česko nepodepsáním paktu vyloučilo z integračního procesu a ještě si udělalo v zahraničí ostudu.

S ním nesouhlasí politolog Ladislav Mrklas, prorektor Cevro institutu. "Myslím, že nepodepsání byl v celku logický krok, pokud nepanuje v České republice shoda ohledně unie ani mezi vládními stranami," podotknul.

Politolog Bohumil Doležal má podobný názor, Nečas se podle něj nechce zaručit, že smlouvu podepíše, kdyby následně parlamentem neprošla. "Což je trapné," dodává Doležal.

Nyní si podle Mrklase vzala Česká republika oddychový čas, kdy se bude vnitropoliticky diskutovat mezi vládními stranami, ale také s opozicí.

Politolog Josef Mlejnek mladší doplnil, že za nepodepsáním mohla stát také změna celé dohody, finální znění nemuselo být pro Česko nejvýhodnější.

Vnitropolitická situace je podle většiny politologů pro smlouvu zásadní. Zvláště pokud jde o postoj prezidenta Václava Klause, který se už dříve vyslovil, že smlouvu nepodepíše. Podle Peheho překračuje svoje pravomoci a měl by o něm rozhodnout Ústavní soud.

Podle Mlejnka mohl Nečas dohodu podepsat a počkat, dokud Klausovi neskončí mandát. "Prezident nemá právo smlouvu nepodepsat," zdůraznil s tím, že pokud by se Klaus vzepřel, stejně by smlouva i bez jeho podpisu platila.

"Tím by ale hrozně rozzlobil Klause," doplnil Doležal, podle kterého by se tak mohla v případné nové politické straně po konci Klausova mandátu ocitnout i část členů ODS, kteří stejně jako prezident zastávají k unii skeptický postoj. Což by podle Doležala mohlo být i dobře, protože Nečasův postoj, kdy se snaží vyhovět všem, není dlouhodobě udržitelný.

Mrklas se domnívá, že prezidentův postoj není špatný, Ústava podle něj přesně nedefinuje pravomoci prezidenta. Opačný názor má Mlejnek, který je přesvědčen, že je postup hlavy státu při takových událostech ústavně špatný a měl by být připraven podepsat to, co dojedná vláda.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs