Premiéři zemí visegrádské čtyřky chtějí účast zemí neplatících eurem na schůzkách eurozóny - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Premiéři zemí visegrádské čtyřky chtějí účast zemí neplatících eurem na schůzkách eurozóny

BRUSEL | Účast zemí Evropské unie, které neplatí eurem, na schůzkách eurozóny, chtějí do unijní administrativy prosadit premiéři České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Předsedové vlád zemí visegrádské čtyřky o tom v pondělí informovali ve společném prohlášení.

 

Společné stanovisko vydali premiéři ČR Petr Nečas, maďarský ministerský předseda Viktor Orbán, polský předseda vlády Donald Tusk a odstupující slovenská premiérka Iveta Radičová těsně před začátkem hlavního jednání pondělního mimořádného summitu EU v Bruselu.

"Ministerští předsedové středoevropských zemí si kladou za cíl, aby se schůzek zemí, platících eurem, mohli účastnit i zástupci nových členů Unie," uvedli premiéři v prohlášení.

"Návrh smlouvy o rozpočtové kázni, o kterém bude jednat summit Evropské unie, je v současné podobě pro Českou republiku naprosto nevyhovující," uvedl český premiér Petr Nečas (ODS).

"Mám velmi vážné výhrady a je pro mě v podstatě těžko akceptovatelné, aby země jako Česká republika podepisovaly podobný dokument, potenciálně přispívaly do půjček pro Mezinárodní měnový fond pro země eurozóny a byly v podstatě zvány symbolicky na takzvaná jednání," řekl Nečas. "Jestliže nás chtějí brát skutečně jako plnohodnotného partnera, chtějí, abychom se k něčemu zavázali, chtějí, abychom platili, tak potom za to musí být plnohodnotná účast u stolu při jednání eurozóny. Pokud nebude, tak je to pro mě velmi těžko akceptovatelné," dodal.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs