Na Úřadu vlády vzniká zákon skýtající větší ochranu pro whistleblowery - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Na Úřadu vlády vzniká zákon skýtající větší ochranu pro whistleblowery

PRAHA | Poradci vicepremiérky Karolíny Peake pracují na podkladech pro nový zákon, který by měl více chránit lidi, kteří se rozhodli poukázat na nezákonné praktiky ve svém zaměstnání odehrávající se s vědomím nadřízených. Píší o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

 

"Měl by to být samostatný, stručný zákon. Platit by měl od ledna 2013," řekla HN vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Z analýzy, kterou má místopředsedkyně Věcí veřejných k dispozici, vyplývá, že nový zákon soudům a úřadům přesně definuje whistleblowing a jak má být chráněna identita oznamovatelů či to, že tito lidé budou moct nahlížet do soudních spisů u případů, které odstartovaly jejich informace.

Kromě toho se bude muset změnit také antidiskriminační zákon nebo trestní zákoník, z nějž by mohl zmizet trestný čin pomluvy. Úpravy čekají i zákoník práce - a to z důvodu zabránění nejčastějšímu trestu postihující whitleblowery - propuštění ze zaměstnání. "Zaměstnavatel nemůže na základě podání stížnosti s daným zaměstnancem skončit pracovní poměr a převést ho na jinou práci, nemůže mu bezdůvodně snížit mzdu ani plat," vysvětluje vládní dokument cíl změn.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs