STEM: Lidé hodnotí činnost politických stran jako podprůměrnou - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

STEM: Lidé hodnotí činnost politických stran jako podprůměrnou

ČESKÁ REPUBLIKA | Skoro dvě třetiny občanů by činnost politických stran v uplynulém roce oznámkovalo podprůměrnými známkami 4 nebo 5. Pěkné vysvědčení si naopak vysloužila práce obecních a městských úřadů, kterým by více než polovina lidí dala známky 1 nebo 2, ukázal průzkum, který v pátek zveřejnila agentura STEM.

 

Agentura do svého průzkumu vybrala celkem šestadvacet složek společenského života, které měli dotazovaní oznámkovat jako ve škole, tedy známkami 1 až 5.

Výsledky šetření potom ukázaly, že vůbec nejhůře hodnotili lidé v uplynulém roce výsledky privatizace. Tuto položku oznámkovalo známkami 4 nebo 5 celkem 77 procent lidí, trojkou ji ohodnotilo 19 procent a nejlepší známky 1 nebo 2 by ji dala jen čtyři procenta respondentů.

Na předposlední příčce pomyslného žebříčku se potom umístilo hodnocení vnitropolitické situace, známku 4 nebo 5 ji dalo 65 procent lidí, nejlepší známky by si naopak vysloužila jen od 7 procent z nich.

Na konci hodnocení výčtu složek společenského života se umístily také sociální jistoty nebo činnosti politických stran. S tou není spokojeno 62 procent lidí, kteří by neváhali oznámkovat je podprůměrnými známkami 4 nebo 5, pozitivní hodnocení by strany dostaly od osmi procent dotázaných.

Spokojenost naopak lidé pociťují například s prací obecních úřadů, prací prezidenta, nepropadlo by ani zajištění občanských svobod. S prací obecních nebo městských úřadů je spokojena více než polovina lidí, 51 procent respondentů by ji ohodnotila známkami 1 nebo 2. Podobně je na tom také prezident Václav Klaus, jehož práci by nadprůměrně ohodnotilo 47 procent lidí, přesně třetina by mu dala trojku, zbylých 20 procent potom 4 nebo 5.

Třetí místo na žebříčku potom s větším odstupem patří zajištění občanských svobod, na jedničku a dvojku je hodnotí 36 procent respondentů, o něco větší část (39 procent dotázaných) by je oznámkovalo průměrnou 3, zbylých 25 procent by jim udělilo 4 nebo 5.

Vzhledem k tomu, že STEM uskutečňuje podobný průzkum každoročně, je možné sledovat také vývoj hodnocení u jednotlivých kategorií.

"Setrvale pozitivní trend registrujeme jen u péče o bezpečnost občanů. V polovině 90. let to byl problém číslo 1, v současnosti je to oblast, která je hodnocena již zcela průměrně. Graf ukazuje kontrast s mezilidskými vztahy, jejichž stav je podle mínění veřejnosti stále špatný," konstatuje STEM.

Zatímco hodnocení práce prezidenta se v loňském roce mírně zlepšilo, horší vysvědčení než v roce 2010 vystavila veřejnost politické scéně. "Volební rok 2010 znamenal jisté mírné oživení nadějí, rok 2011 v očích lidí tyto naděje opět zatratil. Hodnocení vnitropolitické situace a činnosti politických stran za rok 2011 se blíží čtyřce," uvádí STEM.

Již pět let po sobě se zhoršují podle názoru lidí vyhlídky do budoucna, na nejhorší hodnoty od roku 1995 kleslo i hodnocení rozvoje demokracie u nás.

Průzkum uskutečnila společnost STEM mezi 29. prosincem 2011 a 9. lednem 2012 a zúčastnilo se ho 1258 respondentů starších 18 let.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs