Na interpelace do sněmovny vláda nedorazila, přítomný je pouze ministr Chalupa - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Na interpelace do sněmovny vláda nedorazila, přítomný je pouze ministr Chalupa

PRAHA | Pouze jeden člen vlády, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), dorazil ve čtvrtek do sněmovny na interpelace. Neúčast kabinetu na jednání dolní parlamentní komory opozici rozezlila, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) slíbila, že si o tom promluví s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

 

"Minulý týden byla nepřítomnost ministrů omluvena tím, že je tady pan prezident Medveděv. Tak se ptám, jestli je tu dneska pan prezident Obama nebo jiný ze světových státníků," rozčilil se u řečnického pultu předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. "Já si dovolím jménem klubu KSČM vyslovit nespokojenost s tím, jakým způsobem vláda a ministři, kromě pana ministra Chalupy, zacházejí s Poslaneckou sněmovnou," konstatoval.

K jeho výtkám se připojil i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. "Toto skutečně není poprvé. Ono se to stává tradicí. Kdyby se to stalo jednou, dvakrát do roka před vánočními svátky, pak by se to dalo vysvětlit," uvedl. Omluvenky ministrů z pracovních důvodů pak nechce respektovat. Hlavním úkolem vlády je totiž podle Tejce docházení na jednání sněmovny, jejímž hlavním úkolem je práci vlády kontrolovat.

"Já nechápu důvody omluv pánů ministrů. Pokud jsou to pracovní důvody, pak by měli být tady s námi," uvedl. Své interpelace ve čtvrtek z programu stáhl. "Protože nemá smysl, abych tu mluvil do zdi," vysvětlil Tejc.

Ministr Chalupa se pokusil napětí ve sněmovně uklidnit omluvou premiéra, který prý právě řeší krizi Evropské unie. "Právě teď je předseda vlády na jednání v Maďarsku. Je to pro nás důležité. Stejným způsobem bych chtěl poprosit o omluvu i ostatních členů vlády. Jsem přesvědčen, že to není projev neúcty ze strany vlády premiéra Petra Nečase," uvedl.

Opozice se však s vysvětlením nespokojila. "O panu premiérovi a situaci v Evropě přece víme. Ale snad nechcete vyprávět někomu, že se všichni ministři s výjimkou pana ministra Chalupy podílí na té těžké situaci v Evropě. Pak by to vypadalo, že tady pan ministr Chalupa jediný nepracuje," podotkl Kováčik.

Požádal sněmovnu o zařazení bodu "Poslanecká sněmovna žádá předsedkyni sněmovny, aby řešila opakovanou neúčast ministrů vlády České republiky při písemných a ústních interpelacích". Sněmovna jeho žádost nevyslyšela, avšak Němcová slíbila, že věc i přesto projedná s premiérem.

"Já velmi dobře rozumím té výtce. Bez jakéhokoliv usnesení budu informovat předsedu vlády a poprosím ho o spolupráci, aby během interpelací a jednání sněmovny, nedocházelo ke kolizím mezi vládou a Poslaneckou sněmovnou," prohlásila.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs