Romové chystají vlastní politickou stranu a demonstrace - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Romové chystají vlastní politickou stranu a demonstrace

NOVÝ BOR | Romové v České republice chystají založit novou politickou stranu a připravují velké demonstrace. Na jednání v Novém Boru se na tom v neděli shodla většina romských autorit České republiky. Nedělní bouřlivá schůzka Česko-romského občanského sdružení byla reakcí na letošní události.

 

Sešli se na ni Romové z Liberecka, Ústecka, Karlovarska i Ostravska.

„Devadesát pět procent občanů majoritní společnosti nás nechce za souseda. Jdou demonstrovat do ulic a křičí: Cikáni do plynu a cikáni do práce. Hanobí naší romskou národnost. Starostové, učitelé se k nim přidávají,“ zaznělo mimo jiné na jednání romských špiček.

„Já říkám, komu se máme přizpůsobit? Jako například panu Kocourkovi, Grossovi, Krejčířovi, Řebíčkovi, Pitrovi, Kadlecovi, Vondrovi? My jsme nerozkradli Českou republiku,“ prohlásil předseda Romské hospodářské rady Miroslav Tancoš.

Romové chtějí zrušit Radu pro romské záležitosti, Agenturu pro romské začleňování a zrušit romské koordinátory. Podle nich neodvádějí dobrou práci. Z evropských dotací, které oficiální instituce čerpají, podle Miroslava Tancoše Romové nic nemají. „To, že si z toho někdo udělal etnobyznys, s tím souhlasím,“ uvedl Tancoš. Své požadavky Romové sepsali do společné rezoluce, kterou chtějí předat vládě.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se chce nejdříve s rezolucí seznámit. "Bohužel jsem zatím neměla tu možnost. Ale podobné požadavky úplně nechápu. Nerozumím tomu, proč zrušit úplně všechno, co je tady pro to, aby Romům pomáhalo. Co tedy chtějí místo toho?" reagovala Šimůnková pro TV Nova s tím, že očekává od zástupců Romů návrh nějakého konstruktivního řešení.

Koncepce pro sociálně slabé chybí podle Romů i městům a obcím. „Není politické ani občanské vůle řešit palčivé problémy pro blaho našeho národa i k lepšímu soužití s majoritní společností,“ dodal Tancoš.

Romové teď chtějí založit vlastní politickou stranu s levicovou sociálně demokratickou orientací. „Máme 850 podpisů, potřebujeme ještě 150,“ řekl předseda Romské hospodářské rady. Kandidáty by strana nasadila do voleb do Senátu i do krajských zastupitelstev.

Zájmy Romů by podle jejich sdružení měl reprezentovat romský konzulát s vlastním rozpočtem.

Ve středu se zástupci romské menšiny chystají s rezolucí, kterou v neděli v Novém Boru sepsali, k premiérovi Petrovi Nečasovi (ODS). Ve čtvrtek pak budou demonstrovat v Praze. „Půjdeme do Prahy 17. listopadu na Náměstí republiky. Počítám, že nás tam bude dost. Tak 1500 až 2000," řekl novinářům Tancoš.

Další protestní shromáždění by mělo být 28. listopadu v Rotavě na Sokolovsku.

Jasnou odpověď chtějí Romové do konce roku. Pokud je vláda nevyslyší, jsou prý připraveni ze země odejít. „Ať nám EU a OSN vyčlení samostatné území se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním,“ prohlásil na jednání Tancoš.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs