Je to fatální porušení koaliční smlouvy, zlobil se po hlasování o daňové reformě Kalousek - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Je to fatální porušení koaliční smlouvy, zlobil se po hlasování o daňové reformě Kalousek

PRAHA | Oproti koaličním dohodám a jednoznačnému nesouhlasu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ve středu sněmovna odhlasovala zachování stravenek. Opozice výsledek hlasování vítá, sám Kalousek označil vzniklý systém za "nespravovatelný". "Sněmovna schválila jednotné inkasní místo, což je pro mě klíčové.

 

Na tom se nic nezměnilo. Samozřejmě pokládám za nesystémové to, že zůstane ponecháno daňové zvýhodnění stravenek. Je to fatální porušení koaliční smlouvy. Není to tragédie pro takto zásadní zákon, je to prostě jenom hloupost," řekl po skončení schůze novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ten se o slovo za řečnickým pultem ve sněmovně přihlásil ihned po skočení hlasování. "Jenom si dovolím konstatovat, že plně respektuji rozhodnutí sněmovny. Nicméně pro svojí vlastní obhajobu do budoucna si dovoluji říct, že to prostě nejde. Použil potom přirovnání, že je to stejné, jako kdyby se sněmovna usnesla na tom, že má ministerstvo financí zařídit, aby další den nevyšlo slunce. "Ale přestože se na tom usnese, stejně vyjde. Nechci zpochybňovat politickou vůli. Prostě jenom říkám, že to není spravovatelné. Že to ministerstvo financí není schopno zajistit. Takže díky!" řekl v očividném rozčarování z výsledků hlasování ministr financí.

Opačné emoce po odsouhlasení daňové reformy naopak projevil šéf největší opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka. "Jsem rád, že jsme výrazně proti vůli ministra Kalouska podpořili dvě věci, zaprvé aby bylo zachováno daňové zvýhodnění pro stravenky. Jsem rád, že ten návrh prošel i díky tomu, že ho podpořili poslanci KSČM a VV," připomněl Sobotka s tím, že vítá také rozhodnutí sněmovny o rozdělení výnosu z hazardu.

"Podařilo se to schválit díky nejednotě koalice, to znamená, že neplatí výrok pana premiéra z minulého týdne, že obstrukce sjednotili koalici jako nikdy," dodal předseda sociálních demokratů.

Radek John, předseda Věcí veřejných, tedy strany, jejíž hlasy nakonec o podobě přijatého návrhu rozhodly, vysvětlil postoj "svých" poslanců bojem proti aroganci vlády. "My si myslíme, že vláda nemá předvádět aroganci moci. A ve chvíli, kdy 92 procent obyvatel chce stravenky a zrušení podpory by nepřineslo do státního rozpočtu ani korunu, naopak by stálo další miliardy. Tak vláda nemá bejt arogantní a má tady bejt pro lidi," řekl Mediafaxu krátce po hlasování.

Stravenky zachránili ve středu svými hlasy právě poslanci Věcí veřejných, a to oproti předchozím dohodám koaličních lídrů ve formátu K9. Stravenky, které měly být nahrazené daňovým bonusem, budou tedy existovat i nadále, ale zároveň budou platit i daňové bonusy. Podle odhadu předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty tak stát přijde o přibližně 10 miliard korun.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs