Šéf Autoklubu ČR Roman Ječmínek: Ministr Dobeš se vlámal do autonomie sportu - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Šéf Autoklubu ČR Roman Ječmínek: Ministr Dobeš se vlámal do autonomie sportu

PRAHA | Autoklub České republiky (AČR) se ve středu na tiskové konferenci ostře ohradil proti kroku ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše, který mu odňal národní sportovní autoritu pro motocyklový sport. Chování ministra označil za protiprávní a hodlá o autoritu bojovat.

 

Vznikla velmi komplikovaná situace, když šéf Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Josef Dobeš 26. října oznámil na brífinku svého rezortu, že předává tuto kompetenci Českému svazu motocyklového sportu (ČSMS) v čele s Karlem Abrahamem starším a prohlásil, že tento subjekt uznává jako svého jediného partnera.

Nositelem tzv. národní sportovní autority v České republice je zatím Federace motovyklového sportu (FMS), součást AČR. Uděluje ji však Mezinárodní motocyklová federace (FIM) pro řízení veškerého motocyklového sportu, což v Čechách představuje silniční závody, motokros, plochou dráhu, enduro, trial a sportovní mototuristiku, na území určité země organizaci, kterou respektují státní orgány. FIM si však klade určité podmínky. Taková organizace je přímým zástupcem konkrétního státu v Mezinárodní motocyklové federaci a Evropské motocyklové unii (UEM), uplatňuje mezinárodní sportovní řády a předpisy, vydává licence, je příjemcem finančních prostředků z FIM, ale i ze státního rozpočtu na zajištění státní reprezentace a výchovu talentované mládeže, vybírá členské příspěvky atd. Čili v pozadí jsou i peníze.

Ministr Josef Dobeš zaslal 7. října na FIM dopis, v němž oznamuje, že odebral národní sportovní autoritu Autoklubu ČR a bude respektovat pouze ČSMS, jemuž udělil národní sportovní autoritu. Konfliktní stav bude řešit kongres FIM na začátku prosince 2011. FIM uznává vždy jen jednu organizaci z každé země. Federace motocyklového sportu obdržela autoritu od FIM v roce 2001 po obdobném procesu, jaký probíhá nyní - totiž na žádost tehdejšího šéfa rezortu Eduarda Zemana. FIM tehdy odebrala autoritu České motocyklové federaci (ČMF), jež byla součástí konkurenčního Ústředního automotoklubu (ÚAMK) ČR.

"Nyní musíme přesně vyjasnit ten právní stav, zda na takový zásah má ministr školství právo. To je kardinální otázka. Podle našeho názoru nikoliv, protože se opírá jenom o paragraf 7 zákona č. 2 z roku 1969, který hovoří jen o vzniku státních orgánů. Další zákony s tím související už nezmiňuje. Pan ministr se neuvěřitelně vlámal do autonomie sportu a učinil tak mezinárodně. Já pamatuju od roku 1989 14 ministrů školství mládeže a tělovýchovy, z toho dva z období Československa, a kdyby každý rozhodoval o tom, který sportovní svaz bude patřit do mezinárodní organizace v této oblasti, tak z toho vznikne neuvěřitelný chaos. Máme tu asi 160 sportovních odvětví," prohlásil na tiskové konferenci v sídle AČR v Praze jeho prezident Roman Ječmínek.

Poukazuje na řadu nekorektních okolností, které provázejí rozhodnutí Josefa Dobeše, jenž AČR nikdy nevytýkal žádné chyby v řízení motocyklového sportu. Nezmínil se o tom ani 18. října, kdy byl Roman Ječmínek přítomen na jednání rady pro sport, která je poradním orgánem ministra. Ječmínek je jejím členem. "Avšak 19. října jsme obdrželi dopis generálního sekretáře FIM pana Guy Maitreho, jenž znám sděluje požadavek ministra Dobeše. Snažili jsme se v první řadě zjistit, jestli ten dokument je pravdivý. Byli jsme ujištěni pracovníky skupiny 5 MŠMT, kam patří sport, že je to falsum, protože neprošel sekretariátem náměstka pro sport a obecně jeho podoba neodpovídá běžným zvyklostem. Bylo nám pak 20. října sděleno, že pan ministr to myslí vážně. Hned poté jsem ho požádal o schůzku. Od té doby mne pan Dobeš nepřijal a ani na mou žádost nijak nereagoval. Volí cestu tiskových konferencí a brífinků, 26. října veřejně své rozhodnutí oznámil a představil prezidenta ČSMS Karla Abrahama," konstatoval Roman Ječmínek.

Prezident AČR si nechal opatřit dokumenty, které se vztahují k založení nového Českého svazu motocyklového sportu. FIM vyžaduje, aby organizace, jíž uděluje autoritu, byla řádně registrována na území svého státu, vyvíjela činnost, měla členskou základnu a podobně. Ječmínek připravil pro středeční tiskovou konferenci pro novináře soubor dokumentů, jimiž dokládá svá tvrzení.

"Žádost o registraci ČSMS na Ministerstvu vnitra byla podána v 7. října 2011, tedy v den, kdy pan Dobeš odeslal dopis na FIM. V tříčlenném přípravném výboru je Pavel Hamřík, o němž se nám nepodařilo nepodařilo nic dohledat, zatímco o ostatních dvou členech něco víme. Oba jsou zaměstnanci Karla Abrahama v týmu AB Cardion, který se stará o jeho syna v seriálu mistrovství světa MotoGP. Martin Havlíček je mechanik, který kontroluje převodovku, spojku a stará se o přední část motocyklu. Martin Nesvatba je také mechanik. Má na starosti rám a zadní část motocyklu. Musít umět dát motorku do špičkového stavu po pádu jezdce. Po prvním pódiu Karla Abrahama v Japonsku přestal kouřit. Tak tihle tři od 7. října řídí celý český motocyklový sport. Přitom ČSMS nemá členskou základnu. Zatím nevím, že by něco řídili. Po tomto datu jsme pořádali dalších několik soutěží, ale nikdo je nepřišel řídit," řekl ironicky Roman Ječmínek.

Šéf Autoklubu ČR také projevil údiv nad stanovami ČSMS. Nový svaz nemá valnou hromadu či konferenci a řídí ho prezídium jako nejvyšší orgán s funkčním obdobím na 10 let. Ječmínek argumentuje tím, že AČR je řízen demokraticky a průhledně, žádný audit za 20 let neshledal žádná pochybení, registruje 190 00 členů ve více než 750 klubech, pořádá soutěže a vlastní řadu sportovních areálů, v němž se vychovává mládež. AČR vlastní mimo své budovy v Praze v Opletalově ulici majetek v hodnotě 3,3 miliardy korun. Jeho součásti je 33 motokrosových areálů, 4 trialové, 11 plochodrážních, 5 minibikových a 5 středisek mládeže.

Mítinku na podporu nového ČSMS a rozhodnutí ministra Josefa Dobeše se v pondělí zúčastnilo 10 lidí, z nichž jeden byl členem AČR. Byli mezi nimi bývalý plochodrážní jezdec a manažer závodů Petr Ondrašík, motokrosař Ervín Krajčovič, manažer trialových mistrovství republiky Oldřich Wünsch nebo silniční závodník Michal Dokoupil. "Nevidím v tom pokračování starých soubojů s Ústředním automotoklubem. Je tu jiný informační tlak na ministra Dobeše," poznamenal k tomu Roman Ječmínek.

V pozadí celé kauzy je však také osobní animozita mezi Karlem Abrahamem, jenž je majoritním vlastníkem brněnského autodromu, a Romanem Ječmínkem. Autoklub ČR vlastní 15 procent. Ječmínek to připustil.

"Zvažujeme právní kroky proti ministru Dobešovi, ale podrobnosti si zatím nechám pro sebe. Je zřejmé, že se dopustil protiprávního jednání a možná i trestného činu. Výrazně porušil demokratické principy, ohrozil autonomii sportu na domácí i mezinárodní scéně. Autoklub České republiky je hegemonem českého motocyklového sportu a učiním vše pro zachování jeho národní sportovní autority," prohlásil Roman Ječmínek.

Ministr Josef Dobeš dopoledne reagoval na jeho tiskovou konferenci svoláním mimořádného odpoledního brífinku na MŠMT, ale necelou hodinu před jeho začátkem ho zrušil. Zřejmě v souvislosti s odporem AČR vůči jeho rozhodnutí nařídil zahájit ministerský audit od 14. listopadu. "Zvážíme rozhodnutí přizvat k auditu Nejvyšší kontrolní úřad, aby bylo šetření objektivní," dodal prezident AČR.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs