Vicepremiérka Peake nesouhlasí s návrhem rezortu spravedlnosti na omezení anonymních akcií - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Vicepremiérka Peake nesouhlasí s návrhem rezortu spravedlnosti na omezení anonymních akcií

PRAHA | Předsedkyně legislativní rady vlády Karolína Peake (VV) nesouhlasí s návrhem rezortu spravedlnosti na omezení anonymních akcií, se kterým se seznámila v úterý. Jeden z návrhů řešení na zavedení tzv. imobilizace je pro ní neakceptovatelný, uvedla to ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády.

 

Podle Peake tzv. imobilizace počítá s ponecháním listinných akcií u depozitáře, tedy například u banky nebo jiného finančního ústavu.

"Jsem přesvědčená o tom, že tím vytvoříme situaci, kterou máme nyní podobnou kolem bankovních účtů, kdy neexistuje žádný centrální registr, bankovní účty jsou u jednotlivých bankovních institucí a například orgány činné v trestním řízení se musí zdlouhavě a velmi draze dožadovat informací, které potřebují," upřesnila Peake.

Myslí si, že návrh z dílny rezortu Jiřího Pospíšila (ODS) není efektivním opatřením. "Vytváříme tak opět možnost, jak zneprůhlednit i vlastnictví imobilizovaných akcí," dodala.

Podle ní dodatek ke koaliční smlouvě z června letošního roku jasně říká, že anonymní akcie se budou omezovat už v současné legislativě. "Pokud to ponecháme pouze na připravovaném zákoně o obchodních korporacích a občanském zákoníku, dočkáme se omezení anonymních akcí až po roce 2015," informovala dále Peake. A to je pro ni zcela neakceptovatelné a pro tuto vládu zničující.

Peake dále požaduje za zásadní provázat tuto novou úpravu se zákonem o veřejných zakázkách, který už je ve druhém čtení ve sněmovně v jednotlivých výborech. "Jedině toto provázání může zabránit anonymním společnostem v účasti na veřejných zakázkách," dodala.

Požadavek na omezení anonymních akcií vychází z uzavřeného koaličního dodatku, který vláda uzavřela letos na konci června. Podle šéfky legislativní rady vlády se během července a srpna nic nedělo a proto na konci srpna písemně požádala ministra Jiřího Pospíšila (ODS), aby ji informoval, jak se smlouva o dodatku naplňuje, a jakým způsobem hodlá omezit anonymní vlastnictví.

"Včera jsem byla poprvé seznámena s návrhem, který počítá se dvěma opatřeními," doplnila Peake. V tomto pozměňovacím návrhu se v první řadě počítá se zaknihováním akcí, podle ní je to způsob, jak anonymní akcie rozkrýt a poznat jejich majitele přes zápis u centrálního depozitáře. "Lze to tak řešit, jakkoliv by Věci veřejné preferovali jejich úplně zrušení. Je to kompromis, na kterém se můžeme dohodnout," uvedla.

S druhým návrhem na zavedení imobilizace Peake ale zásadně nesouhlasí.

"V tuto chvílí je návrh na pořadu jednání ústavně-právního výboru, který o něm bude rozhodovat v příštím týdnu," uzavřela Peake.

Tématické zařazení:

 » Politika  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

ORLEN Jobs