Státní správa potřebuje profesionalitu a politickou nezávislost, shodli se odborníci - Politika - REGIONÁLNÍ NOVINY

Politika

Státní správa potřebuje profesionalitu a politickou nezávislost, shodli se odborníci

PRAHA | Transparentnost, profesionalitu, etický kodex a především politickou nezávislost potřebuje ke svému správnému fungování česká státní správa, shodli se v pátek odborníci na semináři Depolitizace státní správy. Jak uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková, stát se nesmí řídit manažersky.

 

"Po volbách strany zapomněly na své sliby a výroky, že nejdůležitějším bodem v boji proti korupci je nový zákon o státní službě," uvedla ve svém příspěvku politoložka z VŠE Vladimíra Dvořáková.

Naopak podle ní po volbách politická reprezentace začala mluvit o tom, že by se státní správa měla řídit manažersky, protože byrokracie je špatná. "Stát ale není soukromý podnik. Úředník nemá usilovat o zisk, nemá dostávat rentu," varovala.

Dvořáková zároveň upozornila na několik zásadních bodů, na něž by se nemělo zapomenout při přípravě nového zákona o státní službě. Jsou jimi profesionalita, efektivita, transparentnost, předvídatelnost rozhodnutí, historická paměť, a především politická nezávislost.

"Úředník prostě musí mít jistotu, že nebude vyhozen, pokud nesplní politický příkaz. S tím souvisí i etické kodexy, které jsou strašně důležité. Etické chování bychom měli vyžadovat, sice nejde právně vynutit, ale už alespoň mohu říci – 'tohle chování je neetické'," vysvětlila politoložka.

"Kvalitní a především účinný zákon o státní službě je bezpochyby potřeba. Je to jedna z cest, jak státní správu 'depolitizovat'. Umožní to profesionalizovat státního úředníka, zvýší to jeho odpovědnost a současně ho může chránit proti politickým a dalším možným tlakům," uvedl poslanec Petr Skokan (VV), který seminář zaštítil.

Ten také zdůraznil, že v současnosti není výjimkou, že schopní úředníci se často státní správy straní a hledají své uplatnění raději v soukromé sféře.

Právě snaha zamezit státním úředníkům, aby mohli přecházet ze státní do soukromé sféry ve stejné oblasti, by měla být důležitým bodem budoucího zákona. Debata by se měla vést i o tom, aby o odměnách a platech úředníků rozhodoval úřad, nikoliv například ministr. Současná praxe totiž často znamená, že vrcholní úředníci dostávají odměny v řádech stovek tisíc korun.

"Musíme si říci podstatu toho problému. Státní správa by měla být primárně řízena právem, ne individuálními zájmy," řekl během diskuse ředitel odboru státní správy ministerstva vnitra Robert Ledvinka.

Dodal zároveň, že nový zákon Česká republika potřebuje i proto, že má jiný systém veřejné správy než před několika lety.

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, kde funkční norma o státní službě dosud chybí.

Tématické zařazení:

 » Politika  

 

 

 

ORLEN Jobs